Sıcak haddeleme metodu ile üretim yapan işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi ve risk değerlendirme çalışması
Investigation and risk assesment of hot roll-bonding process in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 685052
  2. Yazar: ÖMER FARUK DÜZGÜNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnceleme altına alınan proses olan sıcak haddeleme prosesini bünyesinde içeren işletmede halihazırda yıllardır beyaz eşya sektörü için üretim yapılan ürünlerin, elektrikli araçların büyük bir hızla yaygınlaşmaya başladığı şu günlerde otomotiv sektörü için de ürün verecek olması sebebiyle, iş sağlığı ve işçi güvenliği ile ilgili almış olunan önlemlerin ne denli işe yaradığı ve ne gibi riskleri içerdiği açısından incelenmek istenmiştir. Bu yüzden alınan önlemler çerçevesinde yaklaşık 3 yıldır iş sağlığı ve işçi güvenliği açısından olumsuz bir durum ile karşılaşılmamıştır. Potansiyel hata modu ve etkileri analizi dokümanı yaşayan bir doküman olmakla birlikte, yaşanacak herhangi bir durum karşısında da güncellenmesi gereken bir doküman olacaktır. Yapılan analizler kapsamında alınan aksiyonlar ile sistemin işe yaradığı da üç yıldan beri herhangi bir iş kazası yaşanmadığı kanıt olarak gösterilebilir. Bu tarz analiz metotları ile prosesin içerisinde nelerin olduğu daha iyi bir şekilde anlaşılabilmektedir. Ayrıca herhangi bir olumsuz durum olmasa da risk analizleri kalite yönetim sistemleri tarafında yılda en az bir defa gözden geçirilmesi beklenen dokümanlardır. Bu sayede risk analizleri sürekli olarak canlı tutularak, daha öncesinde akla gelmeyen risklerde analizlere eklenerek işletmeler açısından her geçen gün katma değeri yüksek işlerle taçlandırılmaktadır. Yapılan denetimler esnasında risk analizleri son yıllarda incelenen dokümanlar olarak başı çekmektedir. Konuyu son olarak toparlamak gerekirse, risk analizleri her geçen gün büyük önem arz etmektedir ve bizlere farklı
Özet (Çeviri)
Hot roll-bonding process which we investigate it in our thesis, almost producing for household goods since many years and it is growing up for automotive industry cause nowadays electrical cars getting more important than before. So that production line is giving products for automotive industry and we wanted to see the potential risks and avoid actions which is blocking work accidents nearly 3 years. It means all actions are working correctly. The document of potential failure modes and effects is the living document. Because if there is a negative issue with the process, it will be updated with the negative issues with actions. That is the proof of the three years without any accident, the system is working properly together with taken actions. It is more understandable for in-process to implement that kind of risk analysis methods. On the other hand, the risk analysis documents must be reviewed at least one year, if there no any negative issue. In that way, risk analysis documents always to be living documents, and day by day the items can be added according to riskys. Risk analysis documents are the first documents for audits. At the end, risk analysis is getting more importance and they give us different ways to notice together with previews.