Ticari işletmenin rehni
Pledge on commercial enterprise
- Tez No: 685051
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Taşınır rehninde kural, taşınırın rehinli alacaklıya teslim edilmesidir. Diğer yandan, ticari hayattaki finansman ihtiyacının kredi ile sağlanmasına yönelik ihtiyaç arttıkça taşınırın rehinli alacaklıya teslim edilmeden üzerinde rehin kurulabilmesine yönelik arayışlara girilmesi kaçınılmazdır. Bu arayışın bir sonucu olarak 1971 tarihli 1447 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu, ticari işletmenin malvarlığı unsurlarının rehinli alacaklıya teslim edilmeksizin, ticari işletme üzerinde sicile tescille kurulacak rehne olanak sağlamıştı. Ancak, 1447 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu, yetersiz kalması ve ihtiyaçlara cevap verememesi gerekçesiyle yürürlükten kaldırılmış ve 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu yürürlüğe girmiştir. Ticari işletme, 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu'ne göre üzerinde rehin kurulabilecek unsurlardan birini oluşturmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde ticari işletme hakkında bilgi verilmiş, taşınır rehnine hakim olan ilkeler, 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu'na göre kurulacak ticari işletme rehni açısından incelenmiştir. İkinci bölümde, ticari işletme rehnine taraf olabilecek kişiler, ticari işletme rehninin kapsamı, rehnin kurulması ve hükümleri incelenmiş, son bölüm olan üçüncü bölümde rehnin sona ermesi halleri ile rehinli alacaklının alacağını tahsil edebilme yöntemleri hakkında bilgi verilmiş, ticari işletme rehni açısında ihtiyati haczin gerekliliği hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rule in the movable pledge is that the movable shall be delivered to the creditor. However, it is inevitable to seek to pledge on the movable on behalf of the creditor without delivering as the need arises to meet the financal requirements of business life by credit. In consequence of this, the Law on Commercial Enterprise Pledges No. 1447 and dated 1971 was allowed the pledge to be established by registering on the Commercial Enterprise without delivering the assets of the Commercial Enterprise to the creditor. However, the aforementioned law, for various reasons, has been insufficent and failed to meet expectations. Accordingly, the Law No. 1447 was repealed, and the Law on Pledges over Movable Assets in Commercial Transactions No.6750 has been enacted. According to Law on Pledges over Movable Assets in Commercial Transactions No.6750 the Commercial Enterprise is one of the elements that can be pledged. The first section of our study was devoted to the definitions of Commercial Enterprise and the principles of commercial pledge have been reviewed considering the Law on Pledges over Movable Assets in Commercial Transactions No.6750. In the second section, the person&enterprise who might be a party of Movable Pledge Agreement, the scope of commercial pledge and the establishment and provisions of the Movable Pledge Agreement have been examined. In the third section, which is the last section, informations about the termination of the pledge and the methods of collecting receivables of the creditors were given and the assesments have been made regarding the necessity of imposing a lien on movable property in terms of Commercial pledge.