Impact of technology in architectural competitions: Berlin after the reunification
Teknolojinin mimari yarışmalar üzerinde ki etkisi: birleşme sonrası Berlin
  1. Tez No: 685060
  2. Yazar: HİLAL ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELİNDA TORUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte gelişen teknolojiler önemli değişikliklere yol açmıştır. Mimari üzerindeki etkisi, yeni malzemelerinin üretilmesi, seri üretim ve artan ulaşım olanakları ile başlamıştır. Geliştirilen ve üretilen yapı malzemeleri, mimarların yeni yapılar, işlevler, boyut ve biçim denemeleri için uygun ve erişilebilir hale gelmiştir. Mimaride teknolojik gelişmelerin tezahürü ağırlıklı olarak yapım sistemlerinde olmasına rağmen, yeni malzemeler endüstriyel çağı temsil etme arzusunu oluşturmuştur. Yeni mimari tarzlar ve yaklaşımlar ortaya çıkmaya başlamıştır. 19. Yüzyılda üretilen; teknolojinin olanak verdiği yenilikçi fikirlere sahip mimari projelerin bazıları, mimari yarışmaların ürünleridir. Endüstri devrimleri sırasında mimari yarışmalar, mimarlar için yeni olasılıklar keşfetmek üzere öne çıkan yöntemlerden biridir. Ancak üçüncü sanayi devrimi, mimarlığın her alanında bir dönüm noktası oluşturdu. Analog teknolojilerden dijital teknolojilere geçiş, alana önemli değişiklikler getirdi. Yazılım ve donanımdaki gelişmeler, mimaride CAD ve CAM benimsenmesini sağladı. Bütün bu gelişmeler, temsil tekniklerini, yeni yapım yöntemlerini ve yeni malzemelerin kullanımını etkiledi. Teknolojinin evrimi ve mimari üzerindeki etkisi birbirinden ayrılamaz hale geldi. Özellikle, Avrupa'da Dünya Savaşları'nın neden olduğu yıkımlardan sonra şehirlerin yeniden inşası gerekmekteydi. Teknoloji ve yeniliklerin destekleyici bir unsuru olarak uluslararası mimari yarışmalar, bu inşa süreçlerinde ideal bir yöntem haline geldi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en çok yıkıma uğrayan şehirlerden biri olan Berlin, 20. yüzyılın sonlarında Berlin'in birleşmesi ile mimari yarışmalar için ideal bir ortam oluşturdu. 19. Yüzyıl mimari stillerine yapılan vurgu nedeniyle, dönem olarak teknolojik gelişmelerin zirvesinde olmasına rağmen, şehir mimari olarak 19. Yüzyıla dönüş yaşadı. Bununla birlikte, bahsedilen projelerle, güncel teknolojik yaklaşımlarla üretilebilen arasındaki tezat mimari yarışma sonuçlarında bir tartışma ortamı yarattı. Bu nedenle, Berlin'deki mimari yarışmalar, özellikle üçüncü sanayi devrimi teknolojilerinin gelişmekte olduğu dönemle çakıştığı için, seçilmiş ve bu dönemki projeler bahsedilen tartışmalar çerçevesinde ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, bu tezde, Berlin'in birleşmesinden sonra yapılan yarışmalara katılan ve kazanan projeler ele alınmıştır. Bu projeler genel bir çerçeve çizmek için temsil tekniği, mimari üslup ve getirdikleri yenilik açısından değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The developing technologies during the industrial revolutions brought significant changes to the world. The impact on architecture started with the ability of transportation and mass-production of the materials in the 19th century. Building materials became affordable and reachable for architects to experiment and create new structures, functions, size and form. Although the manifestation of technological developments in architecture were mainly in construction, new materials established the desire to represent the industrial era. New architectural styles and approaches were initiated. Also, in some of the examples from the 19th century shows that architectural projects with innovative ideas enabled by technology were products from architectural competitions. Indeed, during the industrial revolutions architectural competitions were used to discover new possibilities for architectural forms. However, the third industrial revolution set a milestone in every aspect of architecture. The shift from analog electronics to digital technologies brought significant changes to the field. The improvement of computation enabled the adoption of Computer Aided Design (CAD) and Computer Aided Manufacturing (CAM) in architecture. The adoption of computers impacted the representation techniques, new construction methods and the use of new materials. The evolution of technology and its influence on architecture became inseparable. Specifically, after the destruction of various cities caused by the World Wars in Europe. The necessity of rebuilding cities by holding international architectural competitions as a supporting factor of technology and innovations became an ideal method for European cities. Berlin which was one of the most destructed cities after the World War II provides an extensive data of architectural competitions after the reunification in the late 20th century. In the peak of technological improvements, the city experienced a return to the 19th century architecturally. With that a controversy arose in architectural competition outcomes between projects which were enabled by technological tools and traditional architecture. Therefore, architectural competitions in Berlin and its collision with the third industrial revolution's developing technologies is selected and evaluated. Winner and participant projects of the competitions will be evaluated based on representation technique, architectural style, and innovation to develop an understanding and to draw a general frame.