An investigation of Turkish static spatial semantics in terms of expression variety: An eye tracking study
Türkçede statik uzamsal dil semantiğinin kelime çeşitliliği açısından incelenmesi: Bir göz hareketleri takip çalışması
  1. Tez No: 685071
  2. Yazar: ŞEYMA NUR ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Uzamsal terimlerin semantiği, son zamanlarda araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Yeterince çalışılmamış bir dil olarak Türkçe, diller arasında uzamsal terimlerin anlamsal nitelendirilmesinin genelleştirilebilirliğini incelemek için uygun bir test ortamı sunar. Türkçe aynı zamanda ismin hallerinden bulunma halinin kullanılması ve sondan eklemeli bir dil olması gibi benzersiz özellikler de sergilemektedir. Bu çalışmada, Resim Dizilerinde Topolojik İlişkiler (Topological Relations in Picture Series, Bowerman ve Pederson, 1992) uyaran serisini kullanılarak Türkçe uzamsal terimlerin anlaşılmasına yönelik bir göz izleme araştırması rapor edilmektedir. Çalışmanın temel araştırma sorusu, anadili Türkçe olan kişiler tarafından üretilen çeşitli uzamsal ifadeler ile uyaranlar üzerindeki sabitleme modelleri arasında bir ilişkinin var olup olmadığıdır. Bulgular, uzamsal ifade zenginliğinin, uyaranlara daha uzun ve daha çok fiksasyonlar ile ilintili olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular ayrıca, ifadelerde ismin bulunma eklerinin varlığının bu ilişkide rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca, bu çalışmada anadili Türkçe olan bireylerin, uzamsal terim semantiğindeki Çekirdek 'Core' ve Çekirdek Olmayan 'Non-Core' ayrımına herhangi bir duyarlılık gösterip göstermediğini de araştırdık (Landau, 2017). Bulgularımız, Çekirdek Olmayan 'Non-Core' terim sınıflarının bazılarının daha fazla çeşitlilikte uzamsal ifadeler ve Konumlanan üzerinde daha uzun sabitleme sürelerine neden olduğunu ve böylece diller arası çekirdek sınıflandırmayı desteklediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The semantics of spatial terms has been attracting the attention of researchers for the past several decades. As an understudied language, Turkish presents an appropriate test bed for studying the generalizability of semantic characterization of spatial terms across languages. Turkish also exhibits unique characteristics, such as the use of locative case markers and being an agglutinative language. The present study reports an eye-tracking investigation of comprehension of spatial terms in Turkish by employing Topological Relations in Picture Series (Bowerman & Pederson, 1992). The major research question of the study is the presence of a relationship between the variety of spatial expressions produced by native speakers and fixation patterns on the stimuli. The findings reveal that the richness of the spatial expression is related to longer and more frequent fixations on the stimuli. The findings also show that the presence of a locative case marker in the utterances plays a role in this relation. We also investigated whether Turkish native speakers exhibit any sensitivity on Core and Non-Core distinction in spatial term semantics (Landau, 2017). Our findings showed that some of the Non-Core term categories reveal more variety of spatial expressions and longer fixation durations on the Figure, supporting cross-linguistic Core categorization.