CNC makinelerinde önleyici bakım ve ürün kalitesinin iyileştirlmesi için nesnelerin interneti tabanlı bir sistem tasarımı
An internet-based system design for preventive maintenance and improvement of product quality on CNC machines
  1. Tez No: 685092
  2. Yazar: EVİN BURSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gelişen sanayi teknolojisi ile birlikte üretimi ön planda tutan ülkeler başarıyı yakalayabilmek için endüstriyel alandaki teknolojiyi son haliyle kullanmaya ve yeni gelişmeleri takip ederek, bu gelişmelere ayak uydurmaya çalışmaktadırlar. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sanayi devrimlerinin yaşanma süreci çok hızlı bir şekilde ve sistem içerisinde kendini sürekli yenileyerek gelişmektedir. Günümüze gelene kadar dört sanayi devrimi yaşanmıştır. Önceki üç sanayi devriminde gelişen teknolojiler yerini son sanayi devrimine bırakmıştır. Endüstri 4.0, ilk olarak Almanya tarafından ortaya atılsa da kısa sürede birçok ülke bu teknolojiyi gelecek planlarına eklemeye başlamıştır. Çok yeni bir teknoloji olan nesnelerin interneti teknolojisi de benzersiz bir şekilde bu sürece uyum sağlamıştır. Yeni sanayi düzeninde bize birçok fırsatı sunan nesnelerin interneti teknolojisi, üretim yapan fabrikaların dijital dönüşüm süreçlerine de daha hızlı adapte olmayı kolaylaştırmıştır. Bu çalışmada; nesnelerin interneti teknolojisini kullanarak bir fabrikada üretim süreçlerini takip edebilmeyi, aksaklıkları anlık belirleyebilmeyi, stok kontrol edebilmeyi, raporlama yapabilmeyi ve hangi makinede hangi operatörün daha verimli çalıştığını belirleyerek fabrikanın verimliliğinin artırılması ve enerji tasarrufu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Countries that prioritize production with the developing industrial technology are trying to use the latest technology in the industrial field in order to achieve success and to keep with these developments by following new developments. The process of experiencing industrial revolutions in our country as well as in the world is developing very rapidly and by constantly renewing itself within the system. There have been four industrial revoltions until today. Technologies developed in the previous three industrial revolutions have been replaced by the last revolution. Although Industry 4.0 was first introduced by Germanyi many countries started to add this technology to their future plans in a short time. IOT technology, which is a very new technology, has also adapted to this process in a unique way. The internet of things technology, which offers us many opportunities in he new industrial order, has alsa made it easier for factories to adapt to the digital transformation processes more quickly. In this study; By using the internet technology, it is possible to monitor the production processes in a factory, to identify the faults instantly, to control the stock, to make reporting and determine which operator works more efficiently on which machine, thereby increasing the efficiency of the factory and saving energy.