İnşaat sektöründe tedarik zinciri yönetimi: Azerbaycan örneği
Supply chain management in construction industry: The case of Azerbaijan
  1. Tez No: 685093
  2. Yazar: MURAD FARAJOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Malzeme yönetimi, inşaat sektöründe saha ve ofis faaliyetlerini planlama, kontrol etme ve yürütme sürecidir. İhtiyaç duyulduğu anda malzemelerin gerektiği yerde olması malzeme yönetimin doğru yönetilmesi anlamına gelmektedir. İnşaat projelerinde malzemelerin, planlanması, tanımlanması ve depolanmasındaki yaşanan eksiklikler ve problemler işgücü verimliliğinde kayıplara, maliyette artışlara sebep olabilmektedir. Genellikle inşaat projelerinin yapılandırılmamış iletişim ile eser bazında çalışılması ve bazı durumlarda malzeme yönetiminde taraflar arasında net bir sorumluluğun olmaması etkin bir planın uygulama zorunluluğunu göstermektedir. Tedarik zinciri yönetimi birçok işlem ve tedarikçi katmanını toplam sistem perspektifini kullanarak malzemelerin tedarik edilmesi ve kontrolünü entegre eden bir ağ yapısıdır. Tedarik zinciri yönteminin uygulanması ile müşteri hizmetleri geliştirirken satın alma yapısında oluşturulan iyileştirmeler ile maliyet düşüşü sağlanır. Karmaşık bir yapıya sahip olan inşaat sektöründe tedarik zinciri ise müşteri ihtiyaçlarını karşılayan oluşumu iyi düşünülmüş şekilde tasarlanmış, birbiriyle ilişkili süreçlerin bütüncül bir ağı olmalıdır. Gerçekleştirilen tez çalışma kapsamında Azerbaycan konut inşaat sektöründe tedarik zinciri analizi yapılmıştır. Konut inşaatları alanında çalışmakta olan uzmanlar ile yapılan mülakatlar ile çok kullanılan ve bu nedenle konut inşaatları için stratejik önemi olan malzemeler tespit edilmiştir. Söz konusu malzemelerin kendi içlerinde de önem sırasının belirlenebilmesi için uzmanlardan ve resmi rakamlardan faydalanılarak oluşturulan maliyet ve tüketim değerleri ile Pareto ve ABC analizleri gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması sonucunda tedarik zincirinde Azerbaycan'da üretilen ve ithal edilen malzemelerin ülke ekonomisi ve istihdamı üzerindeki etkileri vurgulanmış. İthalat yoluyla tedarik edilen malzemelerin tedarikçilerinin çeşitlendirilmesi ile yaşanabilecek sorunların sektörü etkilemeden çözümlenmesinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Materials management is the process of planning, controlling and executing field and office activities in the construction industry. The concept that is meant by correct management of materials is organizing materials in a structured way so that they will be at the right place when they are needed. Deficiencies and problems in the planning, identification and storage of materials in construction projects can cause losses in labor productivity and an increase in costs. Generally, the fact that construction projects work on an artifact basis with unstructured communication and in some cases the lack of clear responsibility between the parties in material management indicates the necessity of implementing an effective plan. Supply chain management is a network structure that integrates the procurement and control of materials using the total systems perspective of many layers of processes and suppliers. With the application of the supply chain method, cost reduction is achieved with the improvements created in the purchasing structure while improving customer service. In the construction sector, which has a complex structure, the supply chain should be a holistic network of interrelated processes that meet customer needs and are well thought out. Throughout the thesis, a supply chain analysis of the housing construction sector of Azerbaijan was made. By interviewing experts working in the field of housing construction, materials that are frequently used and therefore strategically important for housing constructions have been identified. To determine the order of importance of the materials in question, Pareto and ABC analyzes were carried out with the cost and consumption values presented by the experts and official figures. As a result of the thesis, the effects of construction materials produced and imported in Azerbaijan on the country's economy and employment were emphasized. It has been concluded that it is important to solve the problems that can be experienced by diversifying the suppliers of the materials supplied through imports, without affecting the sector.