1982 Anayasası'ndan bugüne temel hak ve özgürlüklerde yapılan değişiklikler
Amendments made in fundamental rights and freedoms from the 1982 Constitution today
- Tez No: 685129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YAŞAR SEVÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsan hak ve özgürlükleri konusu, insanlığın var olduğu ilk dönemler de dâhil olmak üzere her zaman önemini koruyan bir mesele olmuştur. İlk çağlardan bu yana bir arada yaşayan insan topluluklarının temel amacı; var olan düzen içinde kendilerini koruma altına almak olmuştur. İnsan hakları, ülkeler tarafından anayasalarla birlikte güvence altına alınmaya çalışılmıştır. İnsanların temel hak ve özgürlükleri anayasalar tarafından, hem diğer kişilerin müdahalesinden hem de devletin müdahalesinden arındırılmaya çalışılmıştır. Türkiye'de 12 Eylül 1980 darbesi sonucunda hazırlanan ve 18 Ekim 1982 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe giren 1982 Anayasası özgürlükçü olmaktan ziyade otoriter bir yapıdadır. Hazırlandığı çağın izlerini taşıyan 1982 Anayasası bugüne kadar, içinde temel hak ve özgürlüklerle ilgili maddeler de olmak üzere 19 defa değişime uğramıştır. Bu çalışmanın amacı 1982 Anayasası'ndan bugüne temel hak ve özgürlüklerde yapılan değişikliklerin ele alınmasıdır.
Özet (Çeviri)
The issue of human rights and freedoms has always been an important issue, including the early times when humanity existed. The main purpose of the communities that have lived together since the early ages; to protect themselves within the existing order. Human rights have been tried to be secured by countries together with the constitutions. The fundamental rights and freedoms of people have been tried to be free from the intervention of other people and the intervention of the state by the constitutions. Turkey on September 12, prepared after the 1980 coup and was accepted on October 18, 1982 Constitution came into force in 1982 is liberal, rather than an authoritarian structure. The 1982 Constitution, which carries the traces of its era, has changed 19 times, including articles on fundamental rights and freedoms. The aim of this study is to address changes in fundamental rights and freedoms since the 1982 Constitution.