Devlet ve vakıf üniversitelerinde çalışan idari personelin ücret dışı menfaatlerinin motivasyona etkisi
Impact of non-wage interests of administrative staff working in state and foundation universities on motivation
- Tez No: 685136
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN DERDİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Devlet ve vakıf üniversitelerinin muhtelif kadrolarında çalışan idari personele ücret dışında çeşitli adlarda, parasal ve parasal olmayan pek çok menfaat sağlanmaktadır. Parasal ve parasal olmayan menfaatler çalışan nezdinde farklı algılanabilir ve bunların motivasyona etkileri farklı olabilir. Bu etkinin belirlenmesi çalışanın motive edilmesinde insan kaynakları yönetimine yol gösterici olacaktır. Bu çalışmada devlet ve vakıf üniversitelerinde çalışan idari personelin ücret dışı menfaatlerinin motivasyona etkisi araştırılmıştır. Ücret dışı menfaatlerin motivasyona etkisinde en önemli faktör gelir düzeyi olarak ölçülmüştür. Gelir düzeyi yüksek iş görenin gelir düzeyi daha düşük iş görene göre ücret dışı menfaatler karşısında daha duyarlı olduğu ve motivasyonun daha fazla arttığı yorumu yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Administrative staff working in various staffs of state and foundation universities are provided with many monetary and non-monetary benefits in various names, except for wages. Monetary and non-monetary benefits may be perceived differently by employees and their effects on motivation may differ. Determining this effect will guide the human resources management in motivating the employee. In this study, the effect of non-wage interests of administrative staff working in state and foundation universities on motivation was investigated. The most important factor in the impact of non-wage benefits on motivation was measured as income level. It can be interpreted that the employee with a high income level is more sensitive to non-wage benefits than the employee with a lower income level, and the motivation increases more.