Emre Arolat'ın mimarlığı üzerine monografik bir inceleme
A monographic study on Emre Arolat's architecture
  1. Tez No: 685146
  2. Yazar: YOUSSEF SENNOU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FATİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Çağdaş Türkiye mimarlığında bazı mimarlar tasarımları ile mimarlık tartışmalarındaki odak noktalarını oluşturmaktadır. Emre Arolat, tasarımları, binaları, tasarım söylemleri, yarışmalardaki başarıları ve meslek örgütlerindeki çalışmalarıyla son 20 yılın Türkiye ve Dünya Mimarlığının gündemini belirleyen mimarlardan birisi olmuştur. Bu tez kapsamında, Emre Arolat'ın yapılarının fiziksel ve tematik oluşumlarının incelenerek, detaylı analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışma Genel Bilgiler, Yapılan Çalışmalar, Bulgular, Sonuçlar ve Öneriler olmak üzere dört başlıkta toplanmıştır. Genel Bilgiler kısmında çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve konuya yaklaşım ortaya konmuştur. Ayrıca bu bölümde konu ile ilgili tanımlar, Emre Arolat'ın özgeçmişi ve tasarım felsefesi hakkında bilgi verilmektedir. Yapılan Çalışmalar kısmında araştırmanın detayları yer almaktadır. Çalışma kapsamında yapılan fiziksel ve tematik oluşumların bütün analizleri bu bölümde yer almaktadır. Bulgular ve İrdeleme kısmında incelenen yapıların fiziksel ve tematik oluşumlarının başlıkları altında değerlendirmesi ve yapıların birbiriyle karşılaştırması yapılmaktadır. Sonuç ve Öneriler kısmında ise, yapılan incelemelerden çıkarılan sonuçlara ve gelecekte yapılacak çalışmalar için önerilere yer verilmektedir. Anahtar Kelimeler :Emre Arolat, Monografik yöntem, Mimari tasarım, Mimari uygulama
Özet (Çeviri)
Within the scope of Contemporary Turkish Architecture, some architects constitute the focal points of architectural discussions with their designs. Emre Arolat has been one of these architects who influenced Turkish and World Architecture in the last 20 years with his designs, buildings, design discourses, success in competitions and work in professional organizations. This thesis aims to examine in detail the physical and thematic formations of Emre Arolat's architectural designs. In this context, the study is gathered under four titles: General Information, Studies, Findings, Results and Suggestions. In the General Information section, the purpose, scope, method and approach to the subject of the study are presented. In addition, in this section, the definitions related to the subject, the autobiography of Emre Arolat and his design philosophy are given. In the Studies section, all analyzes of the physical and thematic formations made within the scope of the study are placed. In the Findings and Discussion section, the examined buildings are evaluated under the headings of physical and thematic formations. Furthermore, comparisons between the buildings are also added in this section. The Conclusion and Suggestions section includes all the conclusions drawn from the examinations and some suggestions for further studies. Keywords :Emre Arolat, Monographic method, Architectural design, Architectural application