Understanding contemporary contextualism: The relationship between designer approach and user perception in Sancaklar Mosque
Çağdaş bağlamsalcılığı anlamak: Sancaklar Camii'nde tasarımcı yaklaşımı ile kullanıcı algısı arasındaki ilişki
- Tez No: 679205
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde mimarlar kendi bilgi ve algıları çerçevesinde bir yer-bağlam ilişkisi üretmektedirler. Ve bazen mevcut bağlamsal değerlerden uzak olabilen yeni yöntemlerle bağlamı yorumlayarak yerin şartlarını yeniden keşfederler. Bu anlamda mimarlar kimi zaman yerin bağlamından bağımsız olarak kendi bağlamlarını üretirler. Çağdaş bağlamsal söylem olarak adlandırılan bu yaklaşımlarda, mimarların söylemleri bazı durumlarda mekanı kullanan kişilerin görüşleri ile örtüşürken, bazı durumlarda ise çelişmektedir. Ancak mimari bir tasarımda mekansal başarıya ulaşmak, beklenti ve gereksinimleri karşılayabilmek için kullanıcıların mekanı nasıl algıladıklarına ve değerlendirdiklerine dikkat etmek gerekir. Bu yer ve bağlam ilişkisi cami mimarisi özelinde düşünüldüğünde ise, klasik dönem Osmanlı camilerinin taklitlerinin her geçen gün arttığı Türkiye'de, olmazsa olmazların veya yanlış anlaşılan olmazsa olmazların varlığı konuyu daha da karmaşık hale getirmektedir. Bu çalışmada; form olarak zihinlerdeki cami imajından tamamen farklı bir mekan-bağlam ilişkisi içinde tasarlanan Sancaklar Camii, mimar Emre Arolat'ın tasarım yaklaşımı ile kullanıcılarının algısı arasındaki ilişki bağlamında ele alınmaktadır. Yöntem olarak; Sancaklar Camii'ni doğrudan deneyimleyen farklı yaşlardaki yetişkinlere bir anket uygulamıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, Sancaklar Camii minaresinin algıda güçlük yaratan farklı bir bağlamsal yorumla ele alınması nedeniyle 'işaret' olma işlevini yerine getiremediği söylenebilir. Camide kubbe olmaması genel olarak eleştirilmese de yaş ortalaması arttıkça daha olumsuz değerlendirildiği tespit edilmiştir. Genel olarak kullanıcıların Sancaklar Camii'ni anlam-estetik ve işlevsellik açısından başarılı buldukları, mimarın metaforik yorumlarının kullanıcı tarafından algılanıp benimsendiği söylenebilir. Ancak mimarın kadın bölümünü bağlamsal olarak kendine özgü bir felsefeyle yorumlaması sonucunda, iç mekanda mahremiyet kriterinin göz ardı edildiği gözlemlenmiştir. Buna göre denilebilir ki; Mimar, mekanın bağlamını kendi çağdaş bağlamsal değerleriyle yorumlayarak kendi senaryosunu yazarken içeriğin gerekliliğinden uzaklaşmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Today, architects produce a place-context relationship within the framework of their own knowledge and perceptions. And sometimes they rediscover the conditions of the place by interpreting the context with new methods that might be far from existing contextual values. In this sense, architects sometimes produce their own context regardless of the context of the place. In these approaches, which are called contemporary contextual discourse, the attitudes of architects sometimes coincide with the views of the people who use the space, while in some cases they contradict them. However, in order to achieve spatial success and to meet expectations and requirements, it is necessary to pay attention to how users perceive and evaluate the space in an architectural design. When this place and context relationship is considered in terms of mosque architecture, the existence of must-haves or misunderstood must-haves complicates the issue even more in Turkey, where imitations of classical Ottoman mosques are increasing day by day. In this study, Sancaklar Mosque, which was designed in a place-context relationship completely different from the mosque image in the minds as a form, is discussed in the context of the relationship between the design approach of architect Emre Arolat and the perception of its users. As a method; a questionnaire was administered to adults of different ages who directly experienced the Sancaklar Mosque. In line with the obtained data, it can be said that the minaret of the Sancaklar Mosque cannot fulfill its function of being a 'sign' because it is handled with a different contextual interpretation that creates difficulties in perception. Although the absence of a dome in the mosque is not criticized in general, it is determined that it is evaluated more negatively as the average age increases. In general, it can be said that the users find Sancaklar Mosque successful in terms of its semantics-aesthetics and functionality, and the metaphorical interpretations of the architect are perceived and adopted by the user. However, as a result of the architect's interpretation of the women's section with a contextually unique philosophy, it is observed that the privacy criterion is ignored in the interior. Accordingly, it can be said that the architect should not deviate from the necessity of the content while writing his own scenario by interpreting the context of the place with his own contemporary contextual values.