Farklı çim karışımlarında çiğnenmenin bitki gelişimi ve çim kalitesine etkileri
Effects of trampling to different grass mixtures on plant growth and turf quality
  1. Tez No: 685206
  2. Yazar: SELÇUK BİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada Çanakkale ili için en uygun çim karışımlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma 2017-2018 yıllarında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bayramiç Meslek Yüksekokulu deneme alanında yürütülmüştür. Çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada bitki materyali olarak Festuca arundinacea (FA)'nın Rebel XLR, Lolium perenne (LP)'nin Integra, F. ovina (FO)'nın Dumas1, F. rubra commutata (FRC)'nın J-5, F. rubra rubra FRR)'nın Redskin, F. rubra trichophylla (FRT)'nın Samantha ve Poa pratensis (PP)'in Miracle çeşitleri kullanılmıştır. Denemede kullanılan türlerin saf ekimleri ile 2'li, 3'lü ve çoklu karışım (42 farklı karışım) oluşturulmuştur. Araştırmada her bir parsel 1 m * 2 m = 2 m2 ebatlarında tutulmuş, ekimler parsellere elle serpme olarak yapılmıştır. Denemede karışım şekillerinin yanısıra biçme ve silindir çekme uygulamalarıda faktör olarak uygulanmıştır. Yürütülen çalışmanın sonuçlarına göre, kamışsı yumak ve kamışsı yumağın çok yıllık çim ile girdiği karışımlarda hem biçilen hem de silindir geçirilen uygulamalar da yüksek kütle üretimi elde edilmiştir. Bunun yanında kamışsı yumak ve çok yıllık çimin yüksek oranlarda yer aldığı karışımlardan renk, kalite ve kaplama dereceleri yönünden daha üstün değerlere ulaşılmıştır. Karışım şekilleri, biçme ve silindir uygulamalarına göre incelenen özellikler (Yeşil kütle verimi, kuru kütle verimi, kalite, renk, kaplama derecesi ve yaprak eni) dikkate alındığında benzer koşullar altında yapılan çim tesislerinde %60 FA + %40 LP , %60 FA + %40 FRC , %60 LP + %40 FRC, %40 FA + %40 LP + %20 FRR ve %30 FA + %30 LP + %20 FO + %20 FRC karışımları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted aim to determine the most suitable grass mixtures for Çanakkale province. The research has been carried out in the experimental area situated in the Çanakkale Onsekiz Mart University at Bayramiç Vocational School in 2017-2018. The study was established according to the randomized complete block design using three replications. Rebel XLR, Integra, Dumas1, J–5, Redskin, Samantha and Miracle cultivars of Festuca arundinacea (FA), Lolium perenne (LP), F. ovina (FO), F. rubra commutata (FRC), F. rubra rubra (FRR), F. rubra trichophylla (FRT) and Poa pratensis (PP) were respectively used as plant materials of this study. Double, triple and multiple mixture (42 different mixtures) of cultivars were established with their pure cultivation in the experiment. Each experimental plot has been kept with the dimension of 1 m * 2 m = 2 m2 and the sowing was done manually by randomly spreading the seeds into the plots. In addition to the mixing forms, mowing and roller drawing applications were also applied as a factor in the experiment. According to the results of the study, high mass production has been obtained in both of mown and roller applications of reed ball as well as reed ball with perennial grass mixtures. Additionally, higher values have been achieved in terms of color, quality and covering levels from the mixtures containing reed ball and perennial grass in high proportions. 60% FA + 40% LP, 60% FA + 40% FRC, 60% LP + 40% FRC, 40% FA + 40% LP + 20% FRR and 30% FA + 30% LP + 20% FO + 20% FRC mixture is recommended for grassy areas constructed under similar conditions by considering the examined characteristics (green mass yield, dry mass yield, quality, color, covering level and leaf width) according to mixing forms, mowing and roller applications.