Transportation and recycling effects on the household textile waste of eskisehir using lca
Eskişehirdeki tüketici sonrası tekstil atıklarına geri dönüşüm ve ulaşım etkilerinin yda ile incelenmesi
  1. Tez No: 685207
  2. Yazar: İLAYDA SİPAHİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÖHRE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Tekstil atığı çeşitlendirilebilen bir malzeme olduğundan geri dönüşüm/yeniden kullanım ve düzenli depolanma durumundaki etkiler dikkatle değerlendirilmelidir. Bu çalışmada Eskişehir'deki tüketici sonrası tekstil atıklarına geri dönüşüm ve ulaşımın etkileri Yaşam Döngüsü Analizi (YDA) metodolojisi ile araştırılmıştır. Çalışma kapsamında pamuktan üretilmiş tekstil atığı incelenmiş olup tüketici kullanımı dışında pamuğun üretiminden tekstil atığının yönetimine kadar tüm yaşam döngüsü değerlendirilmiştir. YDA envanteri; arazi, su, kimyasal ve enerji kullanımı, hava/su emisyonları ve ulaşım dahil olacak şekilde hazırlanmıştır. YDA sonuçları KIP ve son nokta etkileri ile değerlendirilmiş ve hesaplamalar ReCiPe 2016 Midpoint/Hierarchist metotları ile yapılmıştır. YDA aracı olarak (SimaPro 9.1.0.8 faculty) kullanılmıştır. Sonuçlar neticesinde Eskişehir'de depolanan 4190 ton/yıl pamuktan üretilmiş tekstil atığının KIPi üretimin başlangıcından depolanması dahil olacak şekilde yaklaşık olarak 57340 ton/yıl CO2eq bulunmuştur. Farklı tedarik zincirlerine ait ulaşım opsiyonlarının yüksek geri dönüşüm oranlarında kayda değer bir etkisi görülmemiştir. Geri dönüşüme ait ulaşım opsiyonlarının ise yüksek geri viii dönüşüm oranlarındaki etkisi yüksektir. Bu doğrultuda en iyi senaryo olan yeni bir geri dönüşüm tesisi kurulması opsiyonu ile ful geri dönüşüm durumunda 301.68 ton/yıl CO2eq azaltımı sağlanabilir. Hassasiyet analizi mevcut durumdaki düzenli depolama sahasına kurulabilecek bir ayrıştırma tesisinin azaltacağı 92.7 kgkm karayolu taşımacılığı yükünün düşüreceği KIP etkisinin mevcut durumdaki geri dönüşüm oranının yaklaşık olarak %2'lik artışla da karşılanabileceğini göstermiştir. Eskişehir'deki tüketici sonrası pamuklu atıkların tamamının geri dönüşümü durumunda KIP etkisinin %40 CO2eq azaltılabileceği hesaplanmıştır. Bu çalışma Eskişehirde arttırılabilecek geri dönüşüm oranının, ulaşım ağlarında yapılabilecek bir değişiklikten çok daha etkili olduğunu açıkça göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Textile is a material that could be diversified the most, therefore considerations of textile waste recycling/ reuse and the effects of its landfill should be carefully considered. In this thesis, transportation and recycling effects on the household textile waste of Eskişehir was investigated by using Life Cycle Assessment (LCA). Disregarding consumer using stage, the entire life cycle of waste produced from cotton was evaluated. LCA inventory was included for occupation of land, water consumption, chemical consumption, energy consumption, emission to air and water and transportation network. LCA analysis was performed using SimaPro 9.1.0.8 faculty to assess global warming potential (GWP) and single score result. According to the results, the GWP of 4190 tons/year pure cotton household textile waste in Eskişehir was estimated to be 57340 tonnes/year CO2eq from the beginning of the cotton production until the landfilling. The distance of transportation of the initial material of cotton did not have a significant effect on single score or GWP of the cotton household waste. However, changing the transportation length of the household cotton waste had an impact of the results. The minimum environmental vi effects were observed with 301.68 tonnes/year CO2eq reduction when all the household textile waste is recycled in a relocated recycling facility next to the landfill. Sensitivity analysis showed that the GWP caused from reinstating the sorting facility of the city next to the landfill is equivalent to 92.7 kgkm truck transportation load. This effect could be reduced via increasing the recycling rate by approximately 2%. The study indicated that if all the pure cotton textile waste could be recycled, 40% CO2eq emission reduction could be achieved compared to the current situation in Eskişehir. The overall results of this study clearly demonstrated that increasing the rate of recycling was the most effective changes for Eskişehir.