Foramen ve discus ıntervertebrale morfolojisinin lomber radikülopatili hastalarda uygulanan transforaminal epidural steroid enjeksiyonunun tedavi başarısı ile ilişkisi
Influence of morphology of ıntervertebral foramen and intervertebral disc on treatment success of transforaminal epidural steroid injection in patients with lumbar radiculopathy
  1. Tez No: 685217
  2. Yazar: ELİF ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ŞEHİRLİ, PROF. DR. YASİN ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Foramen intervertebrale (FIV) yapısının demografik özelliklere göre değişim gösterebildiği ve buradaki varyasyonların hastaların kliniğini etkileyebileceği bildirilmiştir. Bu çalışmadaki amacımız FIV ve discus intervertebralisin (DIV) morfolojik özellikleri ile hastaların demografik ve klinik özellikleri arasındaki ilişkileri incelemek; transforaminal epidural steroid enjeksiyonunun (TFESE) ağrı, engellilik ve depresyon üzerine etkisini araştırmak ve FIV ve DIV morfolojisinin TFESE tedavi başarısı üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş arasında, bel ağrısı veya lomber radikülopati nedeniyle TFESE yapılması planlanan 45 hasta dahil edildi. Hastaların manyetik rezonans görüntüleri üzerinden FIV ve DIV'a dair morfolojik özellikleri ölçüldü. TFESE öncesinde ve TFESE sonrası 3. hafta ve 3. ayda ağrı düzeyi Sayısal Derecelendirme Skalası (SDS) ile engellilik düzeyi Oswestry Bel Ağrı Engellilik Anketi ile depresyon düzeyi ise Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirildi. Tedavi başarısı; SDS skorlarında %50 ve üzeri azalma olması; tedavi başarısızlığı ise SDS skorlarında %50'nin altında azalma olması veya takip süresi içinde cerrahiye yönlendirilmiş olması şeklinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: It is reported that the morphology of the intervertebral foramen (IVF) may vary according to demographic characteristics of an individual and the variations in IVF may affect the clinical feature of the patient. Our aim in this study is to examine the relationship of morphological features of IVF and intervertebral disc (IVD) with demographical and clinical features of the patients; to investigate the effects of transforaminal epidural steroid injection (TFESI) on pain, disability and depression, as well as examining the influence of morphological features of IVF and IVD on TFESI treatment success. Material and methods: Forty-five patients between the ages of 18-65 years who were scheduled to undergo TFESI due to low back pain or radiculopathy were included in the study. Morphological features of IVF and IVD were measured on magnetic resonance images of the patients. Pain was evaluated with Numeric Rating Scale, disability with Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire and depression with Beck Depression Inventory before TFESI and after TFESI at 3rd week and 3rd month.