Ameliyat sırası manyetik rezonans uygulamada hemşirelerin hasta güvenliğine ilişkin tutumu ve etkileyen faktörler
Attitudes of neurosurgical nurses towards patient safety and factors in intraoperative mri application
- Tez No: 685216
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜKKE KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışma nöroşirurji cerrahisinde ameliyat sırası MR (Manyetik Rezonans) kullanılması halinde hasta güvenliğini sağlamaya yönelik yapılan uygulamaları belirlemek ve ameliyathane hemşiresinin rolüne katkı sağlamak amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma evreni T.C.S.B.'na bağlı İo-MR (İntraoperatif Manyetik Rezonans) sistemini bünyesinde barındıran 5 hastanenin, nöroşirurji cerrahisi sürecinde aktif rol alan 28 nöroşirurji ameliyathane hemşireleri oluşturuldu. Veri toplama aracı olarak; kısa tanıtıcı bilgiler içeren soru formu ve Ameliyathanede İo-MR ile ilişkili Hasta Güvenliği Formu ve Güvenlik Tutumları Ölçeği kullanıldı. Veriler araştırmacı tarafından, ameliyathane sorumlu hemşirelerine ulaşıp İo-MR'lı ameliyatlarda görev alan ameliyathane hemşireleri tespit edilerek sözel ve yazılı izinleri alınıp araştırmacı gözetiminde hemşire odalarında etkileşim olmadan doldurmaları sağlandı. İstanbul dışında bir devlet hastanesinden nöroşirurji ameliyathane hemşireleri ile online bağlanıp verilerin doldurulması sağlandı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS programı kullanıldı. Araştırmamızda GTÖ puan ortalaması 66,64±11,23 olduğu, en yüksek puan“İş Memnuniyeti”alt boyutundan (75,00±16,94), en düşük puan“Stres Düzeyinin Belirlenmesi”alt boyutundan (42,63±13,94) alındı. Katılımcıların yaşları ve deneyim süreleri ile hasta güvenlik tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı; cinsiyete, İo-MR'lı vaka sayısı, eğitim düzeyi gibi değişkenlere göre GTÖ'nün değişkenlik gösterdiği belirlendi. İo-MR ile ilişkili hasta güvenliğini etkileyen uygulamalardan etkili iletişimin GTÖ tutumunu olumlu etkilerken, bası yaralarının önlenmesi kriteri GTÖ tutumunu olumsuz etkilemesi tartışıldı. Sonuç olarak: nöroşirürji cerrahisinde İo-MR kullanılması halinde katılımcıların hasta güvenliği tutumu orta düzeyde olduğu belirlendi. Stres faktörünün, iş performansını olumsuz yönden fazlasıyla etkilediği, iş memnuniyetinin arttırılması ise hasta güvenliği tutumunun artmasını sağladığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Study was accomplished descriptively for determine the practices for ensuring patient safety, to contribute to the role of the operating room nurse in the use of IO-MRI. The universe contains 28 neurosurgical operating room nurses of 5 hospitals. A questionnaire: brief information and Patient Safety Form and Safety Attitudes Scale. The data were reached by the researcher to the nurses at the operating room, and nurses who took part in the operations with Io-MRI were identified, obtained their permissions and refilled under the supervision of the researcher. SPSS was used for analysis. The mean score of the security attitudes scale was 66.64 ± 11.23, the highest score was from the“Job Satisfaction”sub-dimension (75.00 ± 16.94), the lowest score was from the“Stress Level Determination”sub-dimension (42.63 ± 13). 94) were received. There isn't statistically significant relationship between the participants' ages and experience periods and patient safety attitudes; It was determined that the scale of security attitudes varied according to variables like gender, number of cases with Io-MRI, education level. It was discussed that effective communication, one of the practices about patient safety, positively affects the attitude of the safe consistency scale, while the criterion for preventing pressure sores negatively affects the attitude of the safe consistency scale.Lastly: It was determined that the patient safety attitude of the participants was moderate in the use of Io-MRI. It was determined that the stress factor had a negative effect on job performance, while increasing job satisfaction increased the patient safety attitude.