Static malware detection using stacked bi-directional LSTM
Yığınlanmış çift yönlü uzun-kısa süreli bellek kullanarak zararlı yazılım tespiti
  1. Tez No: 685223
  2. Yazar: DENİZ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnternetin ve kişisel bilgisayarların son zamanlarda yaygınlaşması, siber suçluların İnternet kullanıcılarını yaygın ve zarar verici tehditlere maruz bırakmasını kolaylaştırdı. Son kullanıcıları bu tür tehditlere maruz bırakmamak için kullanılan güvenlik sistemlerinin proaktif olması, zaralı yazılımları ve çalıştırılabilir dosyaları son kullanıcıya ulaşmadan önce algılaması beklenir. Verimli ve düşük maliyetli bir zararlı yazılım algılama mekanizması oluşturmak için, bu çalışmada, yığınlanmış çift yönlü uzun kısa süreli bellek (Yığınlanmış BiLSTM) tabanlı derin öğrenme (DL) dil modeli öneriyoruz. Zararlı ve zararsız çalıştırılabilir dosyalardan elde ettiğimiz assembly talimatlarını kullanarak modeller geliştirdik. Bu modellerde, assembly talimatlarını cümle, kod bölümlerini ise belge olarak ele aldık. Yapılan denemeler, Belge Düzeyinde Analiz Modelinin (DLAM) ve Cümle Düzeyinde Analiz Modelinin (SLAM) sırasıyla 98,3% ve 70.4% F1 doğruluk puanına ulaştığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The recent proliferation in the use of the Internet and personal computers has made it easier for cybercriminals to expose Internet users to widespread and damaging threats. In order protect the end users against such threats, a security system must be proactive. It needs to detect malicious files or executables before reaching the end-user. To create an efficient and low-cost malware detection mechanism, in the present study, we propose stacked bidirectional long short-term memory (Stacked BiLSTM) based deep learning (DL) language model for detecting malicious code. We developed language models using assembly instructions from .text sections of malicious and benign Portable Executable (PE) files. We created our first dataset from assembly instructions obtained from static analysis of the PE files. The dataset was composed of text documents, and it was used in Document Level Analysis Model (DLAM). By splitting the first dataset into single instructions, we obtained the second dataset, which was then used in a Sentence Level Analysis Model (SLAM). We treated each instruction as a sentence, and .text sections as documents. We labeled each document and sentence by their corresponding malicious and benign tags. The experiments showed that the Document Level Analysis Model (DLAM), and the Sentence Level Analysis Model (SLAM) achieved 98,3% and 70.4% F1 scores, respectively.