Şeyyad Hamza'nın Yusuf u Zeliha mesnevisinde rüya motifi
The dream motif in the Yusuf u Zeliha masnavi of Seyyad Hamza
  1. Tez No: 685224
  2. Yazar: TUĞBA NUR KOÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETTAH KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
“Şeyyad Hamza'nın Yusuf u Zeliha Mesnevisinde Rüya Motifi”adlı bu çalışma Anadolu sahasında bilinen ilk Yusuf ile Zeliha(Züleyha) mesnevisi olma özelliği teşkil eden Şeyyad Hamza'nın yazmış olduğu Yusuf u Zeliha mesnevisindeki rüya motiflerini incelemeyi amaçlamaktadır. Kur'an'da rüya, Yusuf peygamber kıssası ile tafsilatlı bir şekilde işlenmiştir. Bununla birlikte ayrılığı, sabrı, kıskançlığı, hükümdarları ve köleleri, kuyular, zindanlar ve sarayları içinde barındırması itibariyle Yusuf kıssası oldukça canlı bir hikayedir. Bu bağlamda gerek İran ve Arap edebiyatında gerekse Türk edebiyatında yüzlerce halk ve divan şairi tarafından şiirlere konu edinmiştir. Çalışmada rüya üzerine kavramsal bir çerçeve çizilerek İslam'da rüya ve rüya çeşitleri, rüya tabirleri hakkında araştırmalar yapılmıştır. Çalışmamıza konu edindiğimiz Yusuf ile Zeliha mesnevileri ile ilgili bilgi verildikten sonra Şeyyad Hamza'nın hayatına ve eserlerine değinilmiş, onun“Yusuf u Zeliha”mesnevisi merkeze alınmıştır. Çalışmada Şeyyad Hamza'nın Yusuf u Zeliha mesnevisindeki rüyaların konu edinildiği beyitler merkezinde amaç ve işlevlerine göre rüyalar tasnif edilmiş, beyitler şerh edilmiş ve bu rüyalardaki semboller incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study named“The Dream Motif in the Yusuf u Zeliha Masnavi of Seyyad Hamza”aims to examine the dream motifs in the Yusuf u Zeliha masnavi written by Şeyyad Hamza, which is the first known Yusuf and Zeliha (Züleyha) masnavi in ​​Anatolia. In the Qur'an, the dream is handled in detail with the story of the prophet Joseph. However, the story of Yusuf is a very lively story in terms of separation, patience, jealousy, rulers and slaves, wells, dungeons and palaces. In this context, it has been the subject of poems by hundreds of folk and divan poets in both Iranian and Arabic literature and Turkish literature. In the study, a conceptual framework was drawn on dreams and researches were made about dreams and dream types and dream interpretations in Islam. After giving information about Yusuf and Zeliha mathnavis, which we have covered in our study, the life and works of Şeyyad Hamza were mentioned, and his“Yusuf u Zeliha”masnavi was put in the center. In the study, dreams were classified according to their purpose and functions, couplets were annotated and the symbols in these dreams were examined in the center of the couplets in which the dreams in the Yusuf u Zeliha masnavi of Şeyyad Hamza were discussed.