Biber fidesi yetiştiriciliğinde en uygun besin solüsyonunun belirlenmesi
Preparation of the most suitable nutri̇ti̇on solution for pepper seedling growing
- Tez No: 685228
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışması, biber fidesi yetiştiriciliğinde en uygun besin solüsyonun bulunması amacıyla Yüzüncü Yıl Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Fizyoloji laboratuvarında yürütülmüştür. Bu amaçla Genetika F1 sivri biber çeşidi tohumları, viyollerdeki torf-perlit karışımına ekilmiş ve biber tohumları çimlenene kadar saf su ile sulanmıştır. Daha sonra çimlenen biber fidelerine N-P-K ticari gübresi artan besin elementleri dozları ile yedi farklı besin solüsyonu olarak uygulanmıştır. Olgun fideler, bitki gelişim kriterleri (bitki yaprak ve gövde ağırlığı, yaprak sayısı, gövde boyu ve çapı, boğum arası uzunluğu), yaprak renk değerleri, klorofil ve fotosentez değerleri, bitki besin elementi içeriklerinden; azot (N), fosfor (P), potasyum (K), magnezyum (Mg), kalsiyum (Ca), demir (Fe), bor (B), bakır (Cu), çinko (Zn), mangan (Mn) bakımından Duncan çoklu karşılaştırma testine tabi tutularak istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Olgunluğa gelen fidelerin en kaliteli ve pişkin fide olduğu belirlenmek amacıyla, N-P-K ticari gübresi uygulanan kontrol uygulamasından sonra, Hoagland besin çözeltisine göre N ve B sabit tutulup artan dozda K, P, Mg, Ca, Fe, Mn, Cu, ve Zn besin elementleri uygulanarak bitkiler yetiştirilmiştir. Araştırma sonucunda en uygun besin solüsyonunun, 4. uygulamada yetiştirilen ve besin elementi dozları N (186 ppm), P(40 ppm), K (190 ppm), Mg (79,28 ppm), Ca (260 ppm), Fe (4,5 ppm), Mn (0,061 ppm), B (0,205 ppm), Cu (0,025 ppm), Zn (0,040 ppm), olan uygulama, olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in three stages in the Horticulture Physiology laboratory of Van Yuzuncu Yil University in order to find the most suitable nutrient solution in pepper seedling cultivation. In the first stage of the experiment, the seeds of the Genetika F1 green pepper variety were sown in the peat-perlite mixture in the viols and watered with distilled water until the pepper seeds germinated. In the second stage, the germinated pepper seeds were applied by preparing seven different nutrient solutions with increasing doses of nutrients, the first application being the commercial fertilizer N-P-K. At the last stage, mature seedlings, plant parameters, color values, chlorophyll and photosynthesis values were statistically analyzed and calculated by duncan multiple comparison method. In order to determine that the mature seedlings are the best quality and mature seedlings, after the control application with NPK commercial fertilizer, nitrogen and Boron are kept constant according to the Hoagland nutrient solution and increasing doses of K, P, Mg, Ca, Fe, Mn, Cu and Zn nutrients are applied to the plants was bred. As a result of the analysis, the most appropriate nutrient solution grown in the 4th application and the nutrient doses N (186 ppm), P (40 ppm), K (190 ppm), Magnesium (79.28 ppm), Calcium (260 ppm), Iron (4, 5 ppm), Mn (0.061 ppm), B (0.205 ppm), Cu (0.025 ppm), Zn (0.040 ppm).