Câmi'ul-Beyân'da sebeb-i nüzûl rivayetlerinin 'yeni bir yaklaşım' açısından incelenmesi
Examination of occasion of the revelation narratives in Jāmiʿal-Bayān from the perspective of a 'new approach'
  1. Tez No: 685249
  2. Yazar: FARUK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Câmiu'l-Beyân'a Sebeb-i Nüzul Rivayetlerinin „Yeni Bir Yaklaşım‟ Açısından incelenmesi adlı tezimizde, Câmiu‟l-Beyan‟da geçen sebeb-i nüzul rivayetleri yeni bir yaklaşımla incelenmiştir. Araştırmamızın birinci bölümünde Taberî'nin içinde sebeb-i nüzul rivayetlerinin de olduğu tefsir rivayetlerine genel yaklaşımı incelenmiş, sebeb-i nüzul rivayetleri kullanışına değinilmiş, sebeb-i nüzul rivayetleri tasnif edilerek nüzul asrını resmeden sebeb-i nüzul rivayetlerinin isnad verileri çıkarılmış ve Mekkî ve Medeni dönemler açısından değerlendirilmiştir. Söz konusu rivayetlerin siyer-tarih rivayetleriyle mukayesesine, hadis usulü açısından tenkidine ve tarihsellik açısından değerlendirmesine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise esbâb-i nüzul değerlendirmesi rivayetler incelenmiştir. Ayetlerin tefsirinde sebeb-i nüzul rivayetlerine duyulan ihtiyaç, nüzul sıygasıyla Kur'an ayetlerinin tefsir edilmesi, Taberî'nin sebeb-i nüzul değerlendirmesi rivayetleri kullanışı ele alınmış, sebeb-i nüzul değerlendirmesi rivayetleri isnad verileri çıkarılmıştır. Çıkarılan isnad verileri Mekkî ve Medeni dönemler açısından değerlendirilmiş, sebeb-i nüzul rivayetlerinin harici delillerle desteklenmesi meselesi ele alınmıştır. Sebeb-i nüzul rivayetleri Kur'an'ın anlaşılmasında vahiy-vakıa münasebeti açısından değerli malzemeler sunmaktadır. Tefsir rivayetleri içinde sebeb-i nüzul rivayetlerinin oranının sadece %5 olması her ayetin anlaşılması için sebeb-i nüzule ihtiyaç duymadığını ifade etmektedir. Bu çalışmada ortaya konan Taberî'nin sebeb-i nüzul rivayetlerine karşı eleştirel yaklaşımı tüm tefsir rivayetleri için de en sağlıklı yaklaşımdır. Tefsir ve sebeb-i nüzul rivayetlerinin sıhhat problemi ancak söz konusu eleştirel yaklaşımla çözümlenebilir.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“Examination of Occasion of the Revelation Narratives in Jāmiʿ al-Bayān from the Perspective of a 'New Approach,'”the narratives of occasion of revelations in Jāmiʿ al-Bayān were analysed with a new approach. In the first part of our research, the general approach of Tabari to the tafsir narrations, which also includes the reason for the revelation, was examined, the use of occasion of the revelation narrations was mentioned, the occasion of the revelation narrations was classified, and the attributable data of the occasion of the revelation narrations depicting the age of descent were extracted and evaluated in terms of Mecca and Medina periods. The comparison of these narrations with the prophetic biography-history narrations, their criticism in terms of hadith methods, and their evaluation in terms of historicity were included. In the second part, the narrations and evaluation of the Asbab al-Nuzul narratives were examined. The need for the occasion of the revelation narrations in the interpretation of the Quranic verses, the interpretation of the verses of the Qur'an using the symbol of revelation, and Tabari's use of the narrations of the occasion of the revelation narratives were discussed and the occasion of the revelation narratives and the attributable data were extracted. The extracted attributable data were evaluated in terms of the Mecca and Medina periods, and the issue of supporting the occasion of the revelation narratives with extrinsic evidence was addressed. The occasion of the revelation narrations provides valuable resources in terms of the relationship between the revelation and the fact in the context of understanding the Qur'an. The fact that the share of the occasion of the revelation narratives is only 5% among tafsir narrations indicates that these narratives are not needed to understand each verse. Taberî's critical approach to the occasion of the revelation narratives, which was outlined in this study, is the best approach to be used for all tafsir narrations. The problems regarding the authenticity of the tafsir and the occasion of the revelation narrations can only be solved using this critical approach.