Acil servise intakranial hemoraji ile başvuran hastalarda mortalite ve morbiditelerinin değerlendirilmesinde bilgisayarlı beyin tomografisi ile ölçülen optik sinir kılıfı çapının tanısal değeri
Diagnostic value of optic nerve sheath diameter measured by computerized brain tomography in the evaluation of mortality and morbidity in patients admitted to the emergency department with intracranial hemorrhage
  1. Tez No: 685248
  2. Yazar: NUKHET BURÇEM BORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAKAYA, UZMAN HÜSEYİN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Acil servise intakranial hemoraji ile başvuran hastalarda mortalite ve morbiditelerinin değerlendirilmesinde bilgisayarlı beyin tomografisi ile ölçülen optik sinir kılıfı çapının tanısal değeri Dr.Nukhet Burçem Boran,Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Anabili Dalı,İzmir,Türkiye. Giriş ve Amaç: Bilgisayarlı beyin tomografisi görüntülemesinde optik sinir kılıf çapı ölçümü; invaziv olmayan bir yöntem olması ve bilgisayarlı beyin tomografisi görüntülerinden ölçülebilmesinden dolayı acil serviste olguların prognozunu saptamada kullanışlı bir tanı aracı olabilir. Bu çalışmanın amacı acil servise başvuran travmatik ya da non-travmatik intrakraniyal kanamalı olgularda başvuru sırasında çekilen biligisayarlı beyin tomografisinde optik sinir kılıf çapını ölçerek optik sinir kılıf çapının mortalite ile ilişkisini araştırmaktır. Hastalar ve yöntem: Bu çalışma retrospektif olarak yürütülmüş gözlemsel bir çalışmadır. Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisine 01.12.2018-01.12.2020 tarihleri arasında başvuran hastalar ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada herhangi bir sebeple beyin kanaması geçirmiş hastalardan oluşan hasta grubu ile beyin tomografisi normal yorumlanan hastaların oluşturduğu kontrol grubundaki olguların yaşı, cinsiyet, komorbid hastalık varlığı, travmanın eşlik edip etmediği, hastanın sonlanımı dosya üzerinden taranmıştır. Her iki grupta sağ ve sol olmak üzere her iki optik sinir çapı ölçülmüş, öncelikle iki grup arasında optik sinir çapları arasında fark olup olmadığı değerlendirilmiş, ardından kanaması olan hasta grubunda optik sinir çapının mortalite ve morbidite ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 200 hastalanın %57,5 (n=115)'i erkek ve %42,5 (n=85)'i kadın idi. Olguların yarısında kafa içi kanama; %21,5'inde shift vardı. İntrakraniyel kanama olan olgularda OSKÇ ortalamasında, sağ OSKÇ da ve sol OSKÇ da istatistiksel anlamlı artışa neden olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Diagnostic value of optic nerve sheath diameter measured by computerized brain tomography in the evaluation of mortality and morbidity in patients admitted to the emergency department with intracranial hemorrhage. Introduction and objectives: Optic nerve sheath diameter measurement in computerized tomography imaging; Since it is a non-invasive method and can be measured from computerized tomography images, it can be a useful diagnostic tool in determining the prognosis of cases in the emergency department. The aim of this study is to investigate the relationship between optic nerve sheath diameter and mortality in cases with traumatic or non-traumatic intracranial hemorrhage presenting to the emergency department by measuring the optic nerve sheath diameter on computerized brain tomography taken during admission. Materials and Methods: This study is a retrospective observational study. It was carried out with the patients who applied to the emergency department of Katip Çelebi University Medical Faculty Hospital between 01.12.2018-01.12.2020. In the study, the age, gender, presence of comorbid disease, accompanying trauma, and outcome of the patients in the control group consisting of patients who had a cerebral hemorrhage for any reason and those in the control group whose brain tomography was interpreted as normal were scanned through the file. The diameters of both optic nerves, right and left, were measured in both groups, firstly, it was evaluated whether there was a difference between the optic nerve diameters between the two groups, and then the relationship of optic nerve diameter with mortality and morbidity was evaluated in the patient group with bleeding. Results: Of the 200 patients included in our study, 57.5% (n=115) were male and 42.5% (n=85) were female. Intracranial hemorrhage in half of the cases; 21.5% had shift. In cases with intracranial hemorrhage, it was observed that there was a statistically significant increase in the mean ONSD, right ONSD and left ONSD.