Sosyal bilgiler derslerinde kadın tarihi konularının öğretiminde görsel-işitsel materyallerin kullanımı: Videolar örneği
Using audio visual educational aids in women's history teaching in social studies courses: Examples of videos
- Tez No: 685263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın amacı ulusal tarih sahnesinde önemli roller üstlenmiş öncü kadınları ve deneyimlerini görünür kılan, sosyal bilgiler derslerinin ilgili kazanımlarıyla entegre edilmiş, ilgi çekici ve merak uyandırıcı içerikte eğitsel videolar geliştirmektir. Araştırma, temel araştırma türü nitel araştırma yaklaşımı ve doküman incelemesi yöntemine göre yapılandırılmıştır. İlk olarak video içeriklerine yansıtılacak tarihin kadın öncüleri belirlenmiş, ardından doküman incelemesi yöntemiyle ilgili tarihsel malzeme toplanmıştır. Toplanan verilerden hareketle, belirlenen öncü kadınları merkeze alan altı senaryo yazılmıştır. Ardından senaryolar seslendirilmiş; görsel, görsel/yazılı tarihsel malzeme ve vektörel animasyonların kullanıldığı videolar geliştirilmiştir. Video içeriklerinin öğrenimine dönük her bir video özelinde video inceleme formları ve çalışma yaprakları tasarlanmıştır. Materyal geliştirme çalışmasında klasik doküman incelemesi araştırmalarındaki gibi bir veri analiz süreci uygulanamayacağından, geliştirilen materyaller, bu tür çalışmalar yürütecek araştırmacılara/öğretmenlere rehberlik edecek şekilde betimlenerek açıklanmıştır. Araştırmanın sonucu, sosyal bilgiler/tarih derslerine entegre edilerek kadın tarihi öğretimi bağlamında kullanılabilecek ilgi çekici, merak uyandırıcı eğitsel videolar geliştirmenin mümkün olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to produce educational videos with interesting and intriguing content which make pioneer women, who played crucial parts in the national stage of history and their experiences, visible accompanied by the integrated gains of social studies classes. The research was structured on basic research type, qualitative research approach and document analysis method. Firstly, the pioneer women from history who would be represented in the content were selected, after that, historical materials were collected through the document analysis method. Six scenarios which centred around the selected pioneer women were written with the help of the collected materials. Next, the scenarios were dubbed; and videos were created in which visual and visual/written historical materials and vector animations were used. On the purpose of comprehending the video content, video analysis forms and worksheets were designed for each video individually. Since a data analysis process similar to that employed in classical document analyses cannot be applied in material development studies, the materials produced were explained in a way to guide the researchers and teachers who are to conduct similar researches. The research result has revealed that it is possible to produce educational videos with interesting and intriguing content that can be used as part of teaching women's history through the integration with social studies/history classes.