Alzheimer hastalarının bakımını üstlenen aile bireylerinin güçlendirme yaklaşımı çerçevesinde incelenmesi: Diyarbakır ili örneği
İnvestigation of family members taking care of alzheimer's patients within the framework of empowerment approach : Diyarbakir province example
- Tez No: 685289
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yaşlılık dönemi kronik hastalıklara yakalanma riskinin arttığı bir dönemdir. Bu dönemde bağışıklık zayıflamakta ve kronik hastalıklar bir zincirin halkaları gibi birbirini takip etmektedir. Alzheimer hastalığı yaşlılık döneminde görülen bir hastalıktır ve çoğu kronik hastalığın aksine bu hastalık yaşlının tek başına yaşamasına olanak vermemektedir. Alzheimer hastası yaşlının bakımı için iki seçenek vardır. Bu seçeneklerden ilki kurum bakımıdır ancak bu seçenek toplumumuzda çok tercih edilmemektedir. İkinci seçenek yaşlının aile üyelerince bakılmasıdır. Aile üyelerinin bakması hem devlete daha az maddi yük oluşturması açısından hem de yaşlının alıştığı ortamdan kopmaması açısından büyük öneme sahiptir. Alzheimer hastasına bakım verilen süreçte aile üyeleri bakım yükünün çok ağır olması nedeniyle çeşitli ruhsal, sosyal, bedensel ve ekonomik sorunlarla karşılaşmakta, bu sorunlar kişilerin sosyal işlevselliğini kaybetmesine ve güçsüzleşmesine neden olmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Alzheimer hastası yaşlıya bakım veren bireylerin bakım sürecinde karşılaştıkları, başa çıkmakta yetersiz hissettikleri durum ve olaylara sosyal hizmetin güçlendirme yaklaşımı çerçevesinde nasıl çözümler üretebileceğini belirlemektir. …….Araştırmada Diyarbakır örneklem olarak alınmıştır. Araştırmanın verileri nicel araştırma yöntemleri kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma kapsamından 20 yetişkin kadın görüşmeciyle mülakat yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen verilere göre Alzheimer hastası bireylere çoğunlukla ailenin kadın üyelerinin baktığı, bakım sürecinde sosyal desteğin istenilen düzeyde olmadığı, bireylerin bakım sürecinde çaresiz, endişeli, güçsüz ve tükenmiş hissetmektedirler. Bakım sürecinde bakım veren bireylerin güç ve kaynaklarının farkında olmadıkları, karşılaştıkları sorunlarla baş edebilme mekanizmalarının zayıfladığı, sosyal işlevselliklerini kaybettikleri ve güçlendirilmeye ihtiyaç duydukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Old age is a period when the risk of developing chronic diseases increases. In this period, immunity weakens and chronic diseases follow each other like the rings of a chain. Alzheimer's disease is seen in old age and unlike most chronic diseases, this disease does not allow the elderly to live alone. There are two options for the care of the Alzheimer's patient. The first of these options is institutional maintenance and this option is not preferred in our society. The second option is to have the elderly cared for by family members. Taking care of family members is of great importance both in terms of creating less financial burden on the state and in terms of keeping the elderly from the environment that they are accustomed to. During the process of care for Alzheimer's patients, family members encounter various mental, social, physical and economic problems due to the heavy burden of care, and these problems cause people to lose their social functionality and become weak. The main purpose of this study is to determine how social work can produce solutions within the framework of empowerment approach to situations and events that individuals who care for the elderly with Alzheimer's disease face and feel inadequate to cope with during the care process. Diyarbakır was taken as the sample in the study. The data of the study were obtained using quantitative research methods. Within the scope of the research, 20 adult female interviewers were interviewed. According to the data obtained as a result of the study, individuals with Alzheimer's disease are mostly cared for by female members of the family, social support is not at the desired level during the care process, and individuals feel helpless, anxious, weak and exhausted during the care process. It was concluded that caregivers during the care process are unaware of their power and resources, their coping mechanisms have weakened, they lost their social functionality and needed to be strengthened.