Okul iklimi ile öğretmenlerin denetime yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between school climate and teachers attitudes towards supervision
  1. Tez No: 685292
  2. Yazar: SAKİNE SALLABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul iklimi ile öğretmenlerin denetime yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında, İstanbul ili Kadıköy ilçesinde çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi bu evrenden random olarak seçilen ve araştırmaya gönüllü katılmayı kabul eden 475 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Canlı, Demirtaş ve Özer (2018) tarafından geliştirilmiş olan“Okul İklimi Ölçeği”ile Gündüz, Elma ve Aslan (2018) tarafından geliştirilmiş olan“Denetime İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin okul iklimi algıları ve denetime yönelik tutumlarının yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim verilen kademe, branş ve mesleki değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için de“t”testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) testi uygulanmıştır. Okul iklimi ile öğretmenlerin denetime yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Öğretmenlerin okul iklimi algılarının denetime yönelik tutum düzeylerinin yordayıcısı olup olmadığını test etmek için regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada bütün sonuçlar çift yönlü olarak sınanmış ve anlamlılık düzeyi en az 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin okul iklimi algılarının yüksek olduğu ve en yüksek ortalamanın başarı etkenleri alt boyutunda olduğu belirlenmiştir. Bunu sırayla demokratiklik ve okula adanma, liderlik ve etkileşim, samimiyet ve çatışma alt boyutları izlemiştir. Öğretmenlerin denetime ilişkin tutumları incelendiğinde; denetime yönelik tutumlarının yüksek olduğu ve en yüksek olduğu boyutun denetim örgüte etkisi boyutu olduğu, bunu sırayla denetimin ilişkilere etkisi ve denetimin işgörene etkisi boyutlarının takip ettiği belirlenmiştir. Öğretmenlerin okul iklimi algılarıyla denetime yönelik tutumları arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Okul iklimi boyutlarından liderlik ve etkileşim boyutunun öğretmenlerin denetime ilişkin tutumları üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between school climate and teachers' attitudes towards supervision. This study is designed as relational survey model which is one of the survey models. The universe of the study consists of teachers working in the district of Kadıköy in Istanbul in the 2020-2021 academic year. The sample of the study was determined as 475 teachers who were randomly selected from this population and accepted to participate in the study voluntarily. As a data collection tool in research; The“School Climate Scale”developed by Canlı, Demirtaş and Özer in 2018, and the“Attitude Scale towards Supervision”, whose validity-reliability study was conducted in 2018 by Gündüz, Elma and Aslan, were used. The“t”test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) test were applied to determine whether teachers' perceptions of school climate and their attitudes towards supervision differ according to age, gender, marital status, level of education, branch and occupational variables. Correlation analysis was conducted to determine the relationship between school climate and teachers' attitudes towards supervision. Regression analysis was used to test whether teachers' perceptions of school climate were a predictor of their attitude towards control. In the study, all results were tested bilaterally and the level of significance was accepted as at least 0.05. As a result of the study, it was determined that teachers' perception of school climate is high and the highest average is in the sub-dimension of success factors. Democracy and commitment to school, leadership and interaction, sincerity and conflict sub-dimensions followed in turn. When teachers' attitudes towards supervision are examined; It has been determined that their attitudes towards supervision are high and the dimension that they have the highest is the effect of supervision on the organization, followed by the effect of supervision on relationships and the dimension of supervision's effect on the employee.A positive and significant relationship was found between teachers' perceptions of school climate and their attitudes towards supervision. It has been concluded that leadership and interaction dimension, which is one of the dimensions of school climate, is a significant predictor of teachers' attitudes towards supervision.