Meşe palamut çekirdeği yağı ekstraksiyonunun motor performans ve emisyonlara olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of acorn seed oil extraction on engine performance and emissions
- Tez No: 685308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, atık meşe palamudu çekirdeği (pelit) yağı ekstraksiyonunu dizel yakıtı motorine hacimsel olarak %5, %10, %15 ve %20 oranlarında karıştırılıp tek silindirli atmosferik dizel bir motorda test edilerek motor performans ve egzoz emisyonlarına olan etkileri incelenmiştir. Motor testleri tam yük şartlarında motor devri 3500 d/dk' dan başlayıp 500 d/dk aralıklarla dinamometre ile yükleme yapılmış ve devir 1500 d/dk ya düşünceye kadar devam edilmiştir. Bu devirden sonra titreşim ve vuruntu artması sebebiyle test sonlandırılmıştır. Test verileri bu şartlarda ilk etapta motorin için alınmış daha sonra PLT05 (%5 Pelit Yağı Ekstraksiyonu + %95 Motorin), PLT10 (%10 Pelit Yağı Ekstraksiyonu+ %90 Motorin), PLT15 (%15 Pelit Yağı Ekstraksiyonu+ %85 Motorin) ve PLT20 (%20 Pelit Yağı Ekstraksiyonu + %80 Motorin) test yakıtları ile ölçümler tekrarlanmıştır. Yapılan ölçümlerde test yakıtlarının motorine göre kıyaslamalarında karışım oranları arttıkça tork ve güç değerlerinde artış tespit edilmiştir. Tüm motor devirlerinde ortalama olarak fren özgül yakıt tüketim değerlerinde motorine göre azalış tespit edilmiştir. Test yakıtlarının emisyon değerlerine bakıldığında ise genellikle artış eğiliminde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the extraction of waste acorn kernel (pelite) oil was mixed with diesel fuel at 5%, 10%, 15% and 20% by volume. It was tested in a single-cylinder atmospheric diesel engine and its effects on engine performance and exhaust emissions were investigated. Engine tests started at 3500 rpm under full load conditions and loaded with a dynamometer at 500 rpm intervals and continued until the speed dropped to 1500 rpm. After this cycle, the test was terminated due to increased vibration and knocking. Test data were obtained for diesel oil in the first place under these conditions, then PLT05 (5% Pelit Oil Extraction + 95% Diesel Oil), PLT10 (10% Pelit Oil Extraction + 90% Diesel Oil), PLT15 (15% Pelit Oil Extraction + 85% Diesel Oil) and Measurements were repeated with PLT20 (20% Pelit Oil Extraction + 80% Diesel Oil) test fuels. In the measurements made, it was determined that the torque and power values increased as the mixture ratios increased in the comparison of the test fuels with diesel. On average, at all engine speeds, a decrease in brake specific fuel consumption values compared to diesel was detected. When the emission values of the test fuels are examined, it has been observed that the emission values generally tend to increase.