Ağır hizmet araçlarının şanzıman yazılım komponentlerinin mimarisinin akıllı kontrolü ve analizi
Analyzing and intelligent control of heavy duty vehicle software architecture components
- Tez No: 685323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ORTAÇ KABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dünya ekonomilerine geniş bir perspektiften bakıldığında konumu ve önemi dikkat çekicidir. Soğuk Savaş döneminde savunma sanayii, Ar-Ge harcamalarının maliyetli olduğu, ürünlerin uzun ömürlü olduğu, pazar alanının geniş ancak teknik olarak belirsiz olduğu bir sektördü[1]. Dünya siyasetinde soğuk savaşın sona ermesiyle dünya çapında kendini gösteren terör olayları, uluslararası siyasette yaratılan bölünmeler ve çatışmalar nedeniyle savunma sanayinin gelişmesinde bir hızlanma oldu[2]. Ülkemizde savunma sanayii son derece gelişmektedir. Türkiye'de hali hazırda yürülmekte olan savunma sanayii ile ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Tülay Baran makalesinde Türkiye'de savunma sanayii araştırmalarını ve savunma sanayii harcamalarının ekonomiye etkilerinin değerlendirilmesini anlatmaktadır[3]. Türkiye'de 1980 öncesi kamu malı olan savunma hizmetlerinin dışa bağımlı olduğunu iddia etmektedir. Ancak 1980 yılından itibaren dışa bağımlılıktan giderek uzaklaşmıştır[4]. Ayrıca H. Balcı, üniversite-sanayi işbirliği olan savunma sanayii ile üniversite işbirliğinin özellikle savunma sanayi için çok önemli olduğu bir gerçeğini ortaya koymaktadır.. Hem üniversite ihtiyaçlarının belirlenmesi hem de savunuculuk, ulusal kaynaklarla teknoloji transferi sağlayan ve sektörün gelişimine önemli katkı sağlayan yöntemlerin başında gelmektedir[5]. Türk askeri savunma sanayisi için hali hazırda yürütülmekte olan çok ciddi ağır vasıta araç projeleri bulunmaktadır; ARMA Zırhlı Muharebe Aracı - ALTAY Milli Tank - KİRPİ- COBRA Zırhlı Tekerlekli Araç - PARS Zırhlı Muharebe Aracı vb. Çoğu yüzde 100 Türk mühendislik tasarımına sahiptir. Türk savunma sanayisine yapılan yatırım, yakın gelecekte tüm ağır hizmet askeri araçlarının tamamen yerli mühendislik tasarımlarına ait olması sonucunu doğuracaktır. Bu çalışmanın amacı, farklı özelliklere sahip ağır hizmet araçlarından savunma sanayi için tasarlanmış bir ağır hizmet aracının kullanacağı AMT transmisyon yazılım ve kontrol tasarımının, uygulama yazılımına ve kontrolüne farklı bir bakış açısı sunmaktır. Fabrika modeli ve kontrol modelinin modellenmesi ve analizi için, özellikle ağır hizmet araçlarında yerli ve milli tasarımların kontrolü için kullanılan birçok uygulama yazılım programı bulunmaktadır. Ayrıca bu tez, savunma sanayinde kullanılan ağır hizmet araçlarının şanzıman aksamının ve farklı kontrol tekniklerinin modellenmesine odaklanmaktadır. İlk olarak, bu tez, ağır hizmet araçlarının şanzıman modellemesinde kullanılan bileşeni tanıtmaktadır. İkinci olarak, bu tez, bu tesisi kontrol etmek için modellenmiş PID kontrolöre odaklanmaktadır. Üçüncüsü, geleneksel denetleyici tanımlanır. Dördüncüsü, iki farklı kontrolörün analizi ve bu ağır hizmet bileşeninin çıktıları açıklanmıştır. Ayrıca bu tezde gelecekte yapılacak çalışmalar anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
When the world economies are viewed from a broad perspective, its position and importance is remarkable. During the Cold War, the defense industry was a sector where R&D expenditures were costly, products were long-lasting, and the market area was wide but technically uncertain[1]. Cold in world politics, with terrorist incidents manifesting itself around the world with the end of the war. Defense due to the divisions created and conflicts in international politics. There was an acceleration in the development of the industry[2]. The defense industry in our country is developing extremely. There are many studies on the defense industry in Turkey. In her article, Tülay Baran explains the research of the defense industry in Turkey and the evaluation of the effects of defense industry expenditures on the economy[3]. He claims that defense services, which were public domain before 1980 in Turkey, are dependent on foreign sources. However, since 1980, it has gradually moved away from foreign dependency[4]. In addition, H. Balcı reveals the importance of cooperation between the university and the defense industry, which is a university-industry cooperation, especially for the defense industry. It is a fact that it is very important. Both the identification of university needs and advocacy are methods that provide a technology transfer with national resources, which contributes significantly to the development of the industry[5]. There are enormous heavy vehicle projects for the Turkish military defense industry; ARMA Armored Combat Vehicle - ALTAY National Tank - KİRPİ- COBRA Armored Wheeled Vehicle - PARS Armored Combat Vehicle etc. Most of them have 100 percent Turkish engineering design. The investment made in the Turkish defense industry will result in the fact that all heavy-duty military vehicles will belong entirely to domestic engineering designs in the near future. The aim of this study is to present a different perspective to the application software and control of the AMT transmission system, which will be used by a heavy-duty vehicle designed for the defense industry, which is one of the heavy-duty vehicles with different transmission systems. There are many application software programs used for modeling and analysis of factory model and control model, especially for controlling domestic and national designs in heavy-duty vehicles. In addition, this thesis focuses on modeling the transmission component of heavy-duty vehicles used in the defense industry and different control techniques. First, this thesis introduces the component used in transmission modeling of heavy-duty vehicles. Secondly, this thesis focuses on the modeled PID controller to control this facility. Third, the conventional controller is defined. Fourth, the analysis of two different controllers and the outputs of this heavy-duty component are described. Also, future work is described in this thesis.