Tekstil endüstrisi atıksularının sülfat radikali-bazlı oksidasyon yöntemleriyle arıtılması
Treatment of textile industry wastewater by sulfate radical-based oxidation methods
- Tez No: 685373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ İZLEN ÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada tekstil endüstrisi atıksuların arıtımı için kullanılan ileri oksidasyon yöntemlerinden Persülfat ile Peroksimonosülfat oksidasyon yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan araştırmaya göre kullanılan atıksu işletim ve üretim koşullarından dolayı oldukça fazla KOİ ve renk içeriğine sahiptir. Atıksularda genel olarak bulunan pH, KOİ, renk, askıda katı madde, amonyak vb. kirleticiler sebebiyle bu kirleticilerim gideriminde verimliliği arttırmak için ileri oksidasyon yöntemlerinin tercih edilmektedir. Çalışmada tekstil endüstrisi atıksuyunun UV/PS ve UV/PMS oksidasyonu ile arıtımında en iyi organik madde ve renk giderimi sağlanan KOİ/PS ve KOİ/PMS oranı ve pH değeri belirlenmiştir. Teksitl atıksuyunun arıtımında KOİ, TOK, UV254, UV280 ve renk (RES436, RES525 ve RES620) konsantrasyonlarının değişimi zamana bağlı olarak incelenmiştir. Tekstil atıksularının arıtılmasında UV/PS ve UV/PMS oksidasyonu renk giderimi olarak birbirine yakın giderim sağlamış ve %95'in üzerinde renk giderimi her iki proseste de elde edilmiştir. Atıksuyun arıtımında KOİ, TOK gibi organik madde içeriğinin arıtımı karşılaştırıldığında ise UV/PS oksidasyonu ile daha yüksek giderim gözlenmiştir. UV/PS oksidasyonu ile KOİ/PS 1/5 oranında ve pH 7 değerinde %86,5 KOİ, %65,7 TOK giderimi elde edilirken, UV/PMS oksidasyonunda ile KOİ/PMS 1/10 oranında ve pH 7 değerinde %67,3 KOİ, %36,9 TOK giderimine ulaşılmıştır. Sonuç olarak tekstil atıksularının arıtımında organik madde ve renk giderimi açısınında UV/PS oksidasyonunun UV/PMS oksidasyonundan daha iyi olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Persulfate and Peroxymonosulfate oxidation methods, which are among the advanced oxidation methods used for the treatment of textile industry wastewater, were used. According to the research, the wastewater used has quite a lot of COD and color content due to the operating and production conditions. Generally found in wastewater, pH, COD, color, suspended solids, ammonia, etc. advanced oxidation methods are preferred to increase the removal efficiency of these pollutants. In the study, COD/PS or COD/PMS ratio and pH value were determined to provide the best organic matter and color removal in the treatment of textile industry wastewater by UV/PS and UV/PMS oxidation. In the treatment of textile wastewater, the change of COD, TOC, UV254, UV280 and color (RES436, RES525 and RES620) concentrations were investigated over time. In the treatment of textile wastewater, UV/PS and UV/PMS oxidation provided close removal to each other as color removal and over 95% color removal could achieved in both processes. Comparing the treatment of organic matter content such as COD and TOC in wastewater treatment, a higher removal rate observed by UV/PS oxidation. With UV/PS oxidation, 86.5% COD, 65.7% TOC removal were achieved at COD/PS: 1/5 and pH 7, while 67.3% COD, 36.9% TOC removal were achieved by UV/PMS oxidation COD/PMS: 1/10 and pH 9. As a result, it was concluded that UV/PS oxidation is better than UV/PMS oxidation in terms of organic matter and color removal in the treatment of textile wastewater.