Üstün başarılı ergenlerde mükemmelliyetçiliğin ahlaki mazoşizm kavramı kapsamında projektif yöntemler ile değerlendirilmesi
A study on moral masochism of perfectionist adolescents with high intellectual potential using projective tests
- Tez No: 685374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ PİRİM DÜŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, üstün entelektüel potansiyeli olan ve mükemmeliyetçi tutum gösteren altı ergenin mazoşistik yatırımları incelenmektedir. Araştırmanın amacı, literatürde çeşitli isimlerle ele alınan üstünlük potansiyelini, mükemmeliyetçi tutum üzerinden incelemek ve bu ergenlerle yapılan ruhsal çalışmalara fayda sağlamaktır. Bu amaçla üstün entelektüel potansiyeli olan ve mükemmeliyetçi tutum gösteren 16 yaşlarında 6 ergenle yarı yapılandırılmış ön görüşme yapılmış, Rorschach ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Ergenlere uygulanan Rorschach ve Tematik Algı Testi'nden elde edilen bulgular,“Rorschach Türk Ergen Normları”ile karşılaştırılmış ve buna göre değerlendirilmiştir. Rorschach ve Tematik Algı Testi'nden elde edilen bulgular Fransız Okulu'na uygun olarak içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. İçerik analizi sonucunda, 6 üstün başarılı ergenin öngörüşmesinden ve test bulgularında erken dönem nesne ilişkilerindeki problematiklerin üstün entelektüel gelişimle ilişkisi gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, mükemmeliyetçi tutum görünümündeki mazoşistik yatırımın ergenliğin ruhsal çatışmaları karşısında üstünlük potansiyelinin sonucu oluşan bir savunmasal örgütlenme olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the masochistic investments of six adolescents with high intellectual potential and perfectionist attitude. The aim of the study is to examine the high intellectual potential, which has been discussed under various names in the literature, through the perfectionist attitude variant, therewith to contibute to the psychic studies conducted with these adolescents. For this purpose, a semi-structured interview was conducted with 6 adolescents aged 16, who showed a perfectionist attitude with high intellectual potential, and the Rorschach and Thematic Perception Test was administered. Rorschach findings were compared and evaluated according to“Rorschach Turkish Adolescent Norms”. Overall findings of Rorschach and TAT were assessed by the content analysis of the French Psychoanalysis School. Data collected from interviews and projective test show the relationship between the problematics in early object relations and high intellectual potential. It was also observed that masochistic investment in the appearance of a perfectionist attitude was a defensive organization formed as a result of the intellectual hypermaturation against the psychic conflicts of adolescence.