Nedeni bilinmeyen tekrarlayan gebelik kayıplarında periferik natural killer hücre aktivitesinin retrospektif araştırılması
- Tez No: 685380
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Periferik Natural Killer hücre aktivitesi seviyesi ve sayısındaki artışın açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı etyolojisindeki rolünü araştırmak. Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2019- Ocak 2020 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran, hiçbir düşük nedeni bulunmayan 2 veya daha fazla gebelik kaybı olan kadınlar hasta grubu olarak; 2 veya daha fazla canlı doğum yapmış, düşüğü olmayan kadınlar ise kontrol grubu olarak dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm olgular hasta dosyaları taranarak geriye dönük olarak incelendi. Çalışma vaka-kontrol şeklinde yapıldı. Natural killer (NK) hücre aktivitesi ELİSA yöntemi kullanılarak NK VUE testi ile periferik kandan çalışılmışdı. Flow sitometrik KIR yöntemi ile NK ve KIR hücrelere özgü antikorlar kullanılarak flow sitometri cihazı ile yaklaşık 100 000 hücre analiz edilerek CD16, CD56, CD8, CD158a pozitif hücrelerin miktarı belirlenmiştir. Çalışmada gruplar arasındaki periferik NK hücre ve KIR geni markerleri ve aktive NK test sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Vaka ve kontrol grubu yaş ve gebelik sayısı açısından benzerdi. Vaka grubunda toplam 30 hasta, kontrol grubunda toplam 10 hasta vardı. Vaka grubunda hastaların yaş ortalaması 28.2 ± 4.4, kontrol grubundaysa 30.4 ± 2.0'dır. Grupların NK aktivitesi seviyesi ortanca değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı (2145 ve 1380, p=0.662). Grupların laboratuvar değerlerinin karşılaştırılması sonucu gruplar arasında NK aktivitesi seviyesi ve CD16, CD56, CD8, CD158a pozitif hücrelerin ortanca değerleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Sonuç: Tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan vaka grubu ve normal gebelik geçiren kontrol grubunun laboratuvar değerleri kıyaslandığında CD56+CD16+, CD56+CD16-, CD8+, CD158a+, CD158a+CD8+ ve CD158a- CD8- hücre markerleri ve NK hücre aktivitesi seviyesi için bu iki grup arasında anlamlı fark bulunamadı. Bu çalışmaya göre tekrarlayan gebelik kaybı için düşük etyolojisini açıklamada Natural Killer hücre aktivitesi seviyesi anlamlı bulunamadı. Fakat konu ile ilgili çalışmamız yeterli olmayıp ek çalışmaların yapılmasında fayda olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the role of increased number and level of peripheral Natural Killer cell activity in the etiology of unexplained recurrent pregnancy loss. Materials and Methods: As the patient group, women who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital Obstetrics and Gynecology Department between January 2019 and January 2020 and had 2 or more pregnancy losses without any miscarriage cause; Women who had 2 or more live births and had no miscarriage were included as the control group. All cases included in the study were reviewed retrospectively by scanning patient files. The study was done in the form of a case-control. Natural killer (NK) cell activity was studied from peripheral blood by NK VUE test using ELISA method. The amount of CD16, CD56, CD8, CD158a positive cells was determined by analyzing approximately 100 000 cells by flow cytometric KIR method using antibodies specific to NK and KIR cells. In the study, peripheral NK cell and KIR gene markers and activated NK test results were compared between the groups. Results: Case and control groups were similar in terms of age and number of pregnancies. There were a total of 30 patients in the case group and a total of 10 patients in the control group. The mean age of the patients in the case group was 28.2 ± 4.4 years, and 30.4 ± 2.0 years in the control group. There was no significant difference between the median values of NK activity levels of the groups (2145 and 1380, p=0.662). As a result of the comparison of the laboratory values of the groups, no significant difference was found between the levels of NK activity and the median values of CD16, CD56, CD8, CD158a positive cells (p>0.05). Conclusion: When the laboratory values of the case group with recurrent pregnancy loss and the control group with normal pregnancy were compared, there was a significant difference between these two groups for the level of CD56+CD16+, CD56+CD16-, CD8+, CD158a+, CD158a+CD8+ ve CD158a- CD8- cell markers and NK cell activity not found. According to this study, the level of Natural Killer cell activity was not found to be significant in explaining the etiology of miscarriage for recurrent pregnancy loss. However, our study on the subject is not sufficient and it will be beneficial to carry out additional studies.