Kütahya ili çöp gaz potansiyelinin elektrik üretimine uygulanabilirliğinin irdelenmesi
Investigation of applicability of landfill gas potential of Kütahya province to electricity
- Tez No: 685444
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARİF ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye' de nüfusun artmasıyla katı atık üretimi de artmıştır. Katı atık üretiminin artması beraberinde birçok soruna neden olmuştur. Bu sorunların çözümü amacında Türkiye sürdürülebilir atık yönetimini benimsemiş ve atığa farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. Bu bakış açılarından en önemlisi katı atıktan enerji üretimi elde edilmesidir. Katı atık depolama sahaları en büyük metan kaynakları arasında yer almaktadır. Durum böyle olunca depolama sahalarında meydana gelen çöp gazını enerji üretimi için kullanılmayı hedeflemiştir. Bu çalışma kapsamında, Kütahya 2. sınıf düzenli depolama sahasında meydana gelecek çöp gazını kullanarak elektrik üretim potansiyelinin analizi yapılmıştır. Kütahya 2. sınıf düzenli depolama 3 lottan (hücreden) oluşmaktadır. Depolama sahasının 1. lotu 2011 yılında faaliyete geçmiş ve 2021 yılının ilk aylarında bertaraf alımını durdurmuştur. Depolama sahasının 2. lotun 2021 yılında başlayarak katı atık bertarafına başlamış ve 7 yıl kullanılması planlanmıştır. Depolama sahasının 3. lotun 2028 yılı içerisinde atık alımına başlanacağı planlanmıştır. Kütahya 2. sınıf düzenli depolama sahası için enerji geri kazanımı belirlemek için nüfus ve atık miktarları doğrultusunda depolama sahasının 2011-2053 yılları arasında dönem boyunca LandGEM modeli kullanılarak çöp gazı ve elektrik üretim miktarı her lot için ayrı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Solid waste production has also increased with the increase of the population in Turkey. The increase in solid waste production has caused many problems. In order to solve these problems, Turkey has adopted sustainable waste management and gained a different perspective to waste. The most important of these points of view is the generation of energy from solid waste. Solid waste landfills are among the largest sources of methane. As such, it aims to use the storage gas generated in the storage areas for energy production. Within the scope of this study, the analysis of electricity generation potential by using the landfill gas that will occur in Kütahya 2nd class sanitary landfill has been made. Kütahya 2nd class landfill consists of 3 lots (cells). The 1st lot of the landfill started operations in 2011 and stopped the disposal purchase in the first months of 2021. The 2nd lot of the landfill started solid waste disposal starting in 2021 and it is planned to be used for 7 years. It is planned that the 3rd lot of the landfill will start waste collection in 2028. In order to determine energy recovery for Kütahya 2nd class sanitary landfill, the landfill gas and electricity generation amount were calculated separately for each lot by using the LandGEM model during the period between 2011-2053, in line with the population and waste amounts.