Bir hegemonik erkeklik alanı olarak futbolda kadın taraftarlığın üretimi: Gaziantep Futbol Kulübü kadın taraftarlar örneği
Production of the female partisanship of the football as a hegemonic masculanity field: Gaziantep Football Club female fans case
- Tez No: 685458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, İletişim Bilimleri, Sociology, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Futbol hegemonik erkekliğin timsali stadyum ise erkekliğin icra edildiği bir mekândır. Birçok alanı içinde barındıran (medya, endüstri, inşaat, ekonomi...) futbolu, sosyolojinin bir alt konusu olan“toplumsal cinsiyet”bağlamında incelediğimizde cinsiyeti olmayan futbolun cinsiyetlendiğini görmekteyiz. Erkeklerin hegemonyası altında olan futbol alanının her köşesinde kadınlar ikincileştirilmekte, alana giren kadınlar ciddiye alınmamaktadır. Bir taşra kent olan Gaziantep'i bu savın dışında tutmak mümkün değildir. Gaziantep'teki futbol kültürünü incelediğimizde eril bir düzenin hâkim olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Elinizdeki bu çalışmada Gaziantep'te taraftarlık kültürünün bir Anadolu takımı olan Gaziantep Futbol Kulübü'nün kadın taraftarları tarafından nasıl üretildiği ele alınmıştır. Geçmiş dönemlerde bir elin beş parmağını geçmeyen kadın taraftar sayısına sahip olan kent, günümüzde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ilk kadın taraftar derneğine sahiptir. Dernekleşme ile birlikte kadınlar, futbol ve futbolun mekânı olan stadyuma daha fazla dâhil olmuş ve stadyumdaki var oluşlarını daimi hale getirmeye çalışmaktadır. Kadınlar, kendilerine ait olmayan bir alana daha sonra girerek hem alanın doxa'larını benimsemiş hem de alanın doxa'larını değiştirmiştir. Etnografik bir yöntem ile hazırlanan bu çalışmada Gaziantep FK'lı kadınların, erkek merkezli bir alan olan stadyuma dair deneyimleri Bourdieu'nün“alan”ve“doxa”kavramı ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Football is the symbol of hegemonic masculinity, stadium is a place where this masculinity is performed. When we examine football, which includes many fields (media, industry, construction, economy...) in the context of“gender”, which is a sub-subject of sociology, we see that non-gendered football is gendered. In every part of the football field, which is under the hegemony of men, women are ranked second and women entering the field are not taken seriously. It is impossible to leave out Gaziantep, which is a provincial city, from this contention. When we examine the football culture in Gaziantep, we can clearly state that a masculine order prevails. In this study you have, we examine how fan culture in Gaziantep is produced by the female fans of the Gaziantep Football Club, an Anatolian team.The city, which in the past had a bunch of female fans, now has the first female fan association in the Southeastern Anatolia Region. With the association, women have become more involved in the football and the stadium, as venue of football and they struggle to make their presence in the stadium permanent. By later entering an area that did not belong to them, the women adopted both the doxas of the area and changed the doxas of the area. In this study prepared with an ethnographic method, the experiences of women in Gaziantep FC about the stadium, a male-centered area, were examined in the light of Bourdieu's concept of“field”and“doxa”.