Synthesis, characterization and investigation of photophysical and biological properties of metal complexes of benzimidazole ligands
Benzimidazol ligandlarının metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu, fotofiziksel ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 685460
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Kimya, Bioengineering, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Benzimidazoller antiviral, antibakteriyel, antifungal ve antelmintik aktiviteler gösterir. Bu ligandların metal kompleksleri, potansiyel metallo-ilaçlar ve bazı biyolojik moleküllerin modelleri olarak ilgi çekmektedir. Bu tez çalışmasında, 2. ve 6. konumlarında iki benzimidazol birimi [her bir benzimidazole biriminde alkil grubu taşıyan (L1 için pentil ve L2 için hekzil] ve merkezi bir piridin halkası içeren iki tridentat ligand (L1 ve L2) ve bunların [ML(X)2] genel formüllerine sahip (burada M: Cu(II) veya Zn(II), L: L1 veya L2 ve X: NO3- veya NCS-) Cu(II)/Zn(II) kompleksleri hazırlanmış ve yapıları spektroskopik ve analitik yöntemler kullanarak karakterize edilmiştir. [CuL1(Bipy)](ClO4)2 ve [CuL2(Bipy)](ClO4)2 (burada Bipy: 2,2'-Bipiridin) formüllerine sahip karışık ligand içeren kompleksler de sentezlenmiştir. [CuL1(NCS)2], [CuL1(Bipy)](ClO4)2 ve [CuL2(NO3)(EtOH)]NO3 komplekslerinin katı yapıları tek kristal X-ışını kırınım çalışmaları ile belirlenmiştir. Ligandların ve metal komplekslerinin DNA bağlanma özellikleri spektrofotometrik titrasyonlarla belirlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin önemli oranda DNA bağlanma afinitelerine sahip oldukları bulunmuştur. Yapısal varyasyonlar ve metal merkezlerin etrafındaki koordinasyon geometrisinin bağlanma özelliklerini etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Benzimidazoles show antiviral, antibacterial, antifungal and anthelmintic activities. Metal complexes of these compounds are of interest as potential metallo-drugs and models of some biological molecules. In this thesis, two tridentate ligands (L1 and L2) containing a central pyridine ring which have two benzimidazole units at the 2nd and 6th positions with alkyl group (pentyl for L1 and hexyl for L2) and their Cu(II)/Zn(II) complexes with the general formulae of [ML(X)2] (where M: Cu(II) or Zn(II), L: L1 or L2 and X: NO3- or NCS-) were prepared and characterized by spectroscopic and analytical methods. Mixed ligand complexes with the formulae of [CuL1(Bipy)](ClO4)2 and [CuL2(Bipy)](ClO4)2 (where Bipy: 2,2'-Bipyridine) were also prepared. The solid structures of complexes [CuL1(NCS)2, [CuL1(Bipy)](ClO4)2 and [CuL2(NO3)(EtOH)]NO3 were determined by single crystal X-ray diffraction studies. The DNA binding properties of the ligands and their metal complexes were investigated by the spectrophotometric titrations. The compounds showed considerable DNA binding affinities. The structural variations and coordination geometry around the metal centers were found to affect the binding properties.