Tüketici davranış eğilimleri ile tüketici etnosentrizmi arasındaki ilişki: Erzurum ili örneği
The relationship between consumer behavior trends and consumer etnocentrism: Case of Erzurum
- Tez No: 685464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tüketicilerin daha fazla ürün arasında satın alma davranışları çeşitlilik göstermektedir. Bu durum tüketici etnosentrizmi kavramını tüketici davranışları araştırmalarında ve uluslararası çalışmalarda önemli bir olgu haline getirmektedir. Yani tüketici etnosnentrizmi, tüketicilerin yerli ve yabancı ürünleri satın alma davranışlarında sergiledikleri davranışları belirleme açısından önemli bir etki göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları, eğilimleri ve alışveriş davranışlarını etkileyen faktörleri belirleyerek bunların etnosentrik eğilim gösterip göstermediklerini belirlemektir. Tüketici davranış eğilimleri ile tüketici etnosentrizmi arasındaki ilişikinin incelendiği bu çalışmada katılımcılara Shimp & Sharma (1987) tarafından geliştirilen“Tüketici Etnosentrik Eğilim Ölçeği (CETSCALE)”yöneltilerek etnosentrizm düzeyleri aynı zamanda tüketici davranış eğilimleri ölçeği uygulanmıştır. Yapılan regresyon analizi ile modelde yer alan dört bağımsız değişkenden tüketici marka tercihi, tüketimde alışveriş ortamı etkisi ve tüketimi etkileyen dışsal etkenlerin tüketici etnosentrizmini açıklamada modele katkı sağlarken, tüketici hedonizmi boyutunun modele katkı sağlamadığı görülmüştür. Yani genel sonuç analizde tüketici davranış eğilimleri ile tüketici etnosentrizmi arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Consumers' buying behavior varies among more products. This situation makes the concept of consumer ethnocentrism an important phenomenon in consumer behavior research and international studies. Consumer ethnosnentrism has an important effect in determining the behavior of consumers in purchasing domestic and foreign products. The aim of this study is to determine the factors affecting the shopping habits, tendencies and shopping behavior of consumers and to determine whether they show an ethnocentric tendency. In this study, in which the relationship between consumer behavior tendencies and consumer ethnocentrism was examined, the participants were directed to the“Consumer Ethnocentric Tendency Scale (CETSCALE)”developed by Shimp & Sharma (1987), and the levels of ethnocentrism as well as consumer behavior tendencies scale were applied. With the regression analysis, it was seen that while the consumer brand preference, the shopping environment effect in consumption and the external factors affecting consumption contributed to the model in explaining the consumer ethnocentrism, the dimension of consumer hedonism did not contribute to the model. It is seen that the most impact is caused by external factors. Put differently, in the general result analysis the relationship between consumer behavior tendencies and consumer ethnocentrism was found to be significant.