A foucauldian analysis of Barack Obama's national security and counter-terrorism discourse
Barack Obama'nın ulusal güvenlik ve terörle mücadele söyleminin Foucaultçu bir analizi
  1. Tez No: 685465
  2. Yazar: KASIM İLERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ONUR BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma Barack Obama'nın terörle mücadele ve ulusal güvenlik söyleminin kalitatif bir analizine odaklanır. Foucault'un söyleme yaklaşımından yola çıkarak, Obama'nın ABD terörle mücadele söylemini ve Amerikan toplumundaki güvenlik normlarını nasıl tekrar organize ettiğini anlamaya çalışır. Obama'nın başkanlığı döneminde (2009-2017) ulusal güvenliğe ilişkin yaptığı önemli konuşmaları, Başkanlık Kararnameleri ve Genelgelerini ele alarak, şu sorulara yanıt arar: Obama ulusal güvenlik politikasını oluştururken hangi bilgi kaynaklarından faydalandı? Amerikan ulusal güvenlik problematiğini nasıl inşa etti? ABD'nin terörle mücadele terminolojisinde neleri dahil edip neleri hariç bıraktı? Hangi kimlikler tasvip edilir kılıp hangilerini tasvip edilemek kıldı? Neyi normalize edip, neyi patolojize etti? Bu çalışma hipotez olarak Obama'nın terörle mücadele söyleminde süreklilik arz eden tek olgununu terörist ile Müslüman arasına, İslam ile terör arasına koyduğu ayrım olduğunu iddia eder ve Obama, retorik olarak ABD'nin işgalci imajını yıkarak Amerikan hegemonyasını daha ölçülü mekanizmlarla tekrar inşa etmeye çalıştığını öne sürer.
Özet (Çeviri)
This study is on a qualitative analysis of Barack Obama's discourse of counterterrorism strategy. With a theoretical subscription to Michel Foucault's approach to discourse it tries to make an understanding of how Barack Obama reorganized the American counter-terrorism discourse as well as norms of security within American society. By taking key speeches by Obama on national security throughout his presidency (2009-2017) and executive orders as well as memoranda produced under his administration, this study tries to answer questions such as what sources of information did he use in reshaping his national security policy? How did he construct the problematic in American national security? What did he include or exclude in the US counter terrorism terminology? Which identities did he try to make desirable and which he did not? What is normalized and what it pathologized? This thesis hypothetically claims that the only consistent part of Obama's counter terrorism discourse was his distinguishing Muslim from terrorist and Islam from terrorism. By rhetorically destroying the image of US as an invasive power Obama tried to reinstate the US hegemony through more prudent mechanisms