Televizyonda tarihi dönem dizileri ve Osmanlı anlatıları: Muhteşem Yüzyıl örneği
Historical TV serials and Ottoman narratives: A case study of Muhteşem Yüzyıl
  1. Tez No: 685475
  2. Yazar: LEYLA OTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, Türkiye televizyonlarında 2011-2014 arasında, dört sezon yayınlanmış, tarihi kurgu drama olan Muhteşem Yüzyıl'ın ortaya koyduğu Osmanlı anlatısını inceleyecektir. Bu inceleme, senaryo, dekor, kostüm gibi değişkenlerin yanı sıra diziye yöneltilen eleştirilerle birlikte çok yönlü olarak yapılacaktır. Dizinin sosyolojik anlamda yarattığı etki, son yıllarda Türkiye'de yükselen Osmanlı nostaljisiyle yakından ilgilidir. Ulusal kimlik tartışmalarının Osmanlı tarihi üzerinden yeniden ele alındığı bir dönemde, dizinin bu konuyla ilişkisi oldukça önemlidir. Modadan mimariye, sanattan spora her alanda kendisini hissettiren“yeni Osmanlıcılık”anlayışı, kurgu hikayelerde de etkisini göstermiş, Osmanlı tarihi anlatılan dizi ve filmlerde de artış yaşanmıştır. Muhteşem Yüzyıl da bunlardan biri olmakla birlikte, anlatısıyla diğer benzerlerinden ayrılır. Bu çalışmayla dizideki Osmanlı anlatısının, yükselen Osmanlıcılık dalgasını beslediği gibi, Osmanlı tarihinin ele alınışında yeni anlayışlara alan açtığı da kanıtlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation will examine the narration of the Ottoman Empire in Muhteşem Yüzyıl which is a historical fiction that was broadcast in four seasons between 2011-2014 on Turkish a television channel. This analysis will be made through adopting a multi-dimensional approach including the evaluation of its scenario, décors and costumes used, as well as various criticisms about the series. The sociological effect of the series is closely related to the sense of nostalgia for the Ottoman Empire which have increased in recent years. In a period when discussions on national identity are revised based on the history of the Ottoman Empire, the relationship of the series with these discussions is significant. The“Neo-Ottomanism”revealing itself in almost every fields, varying from fashion to architecture and arts to sports, has had its effects on the fictional stories and has led to an increase in the number of television series and films narrating the history of the Ottoman Empire. Muhteşem Yüzyıl is one of these series but it differs from other series in terms of its narration. Within this context, this dissertation aims to prove that the narration of the Ottoman Empire in this series not only encourages the growth of rising Neo-Ottomanism but it also paves the way for new approaches to the discussion of the history of the Ottoman Empire.