Küresel piyasalar ve ekonomi dışı etkenlerin kripto para piyasaları üzerine etkileri
Effects of global markets and non-economic factors on crypto currency markets
  1. Tez No: 685488
  2. Yazar: FATMA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAKKALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Geçmişten günümüze insanların ticareti keşfiyle birlikte, paranın ortaya çıkışı, insanların mal ve hizmet alışverişi için kullandıkları değiş tokuş araçlarındaki teknolojik gelişmeler, değer değişikliklerini beraberinde getirmektedir. Para bu bağlamda değişime uğradığı evreleri ile günümüzde çeşitli şekilleriyle varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Çalışmanın kapsamında değişen ve gelişen çağda paranın dijital paraya doğru ilerleyen sürecinde küresel sistem ve ekonomi dışı etkenlerin kripto para piyasaları üzerine etkileri gözlemlenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde paranın ortaya çıkışı ve değişimleri, kripto paranın oluşumu ve blok zincir teknolojisi ile birlikte bitcoin ve altcoinlerin anlatımı yapılmaktadır. İkinci bölümünde küresel piyasa ve ekonomi dışı etkenlerin etkileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde ekonometrik analiz kapsamında kripto paraların belirli emtialar ile etkileşimi ve nedensellik analizi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, the emergence of money with the discovery of trade brings about technological developments in the means of exchange that people use to exchange goods and services. In this context, money continues to continue its changes in various phases today. In the scope of the study, the role and change of money in the global system in the changing and developing era is discussed together with its effects on global markets. In the first part of the study, the emergence and changes of money, the formation of crypto money and blockchain technology, as well as bitcoin and altcoins are explained. In the second part, its impact on global markets is discussed. In the third part of the econometric analysis, the interaction of cryptocurrencies with certain commodities and causality analysis are included.