Polikistik over sendromlu kadınların ultrasonografik olarak overlerindeki folliküllerinin dağılımını değerlendirmek ve periferik foliküler dizilim ile multifoliküler dizilimli olan overlerin granüloza hücre fizyolojilerinin farklı olduğunu AMH aracılığı ile saptayabilmek
To evaluate the distribution of follicles in the ovaries of women with polycystic ovary syndrome ultrasonographically and to detect the granulosa cellphysiology of ovaries with peripheral follicular coniiguration and multifollicular configuration by meansof AMH
  1. Tez No: 685533
  2. Yazar: EBRU SÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Çalışmadaki amacımız; polikistik over sendromlu kadınların ultrasonografik olarak overlerindeki folliküllerinin dağılımını değerlendirmek ve periferik foliküler dizilim ile multifoliküler dizilimli olan overlerin granüloza hücre fizyolojilerinin farklı olduğunu AMH aracılığı ile saptayabilmektir. MATERYAL-METOT: Prospektif kesitsel bir çalışmadır. Olgular Şubat 2019 – Ekim 2020 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı bünyesinde genel jinekoloji ve PCOS polikliniklerine başvuran hastalar arasından seçildi. Hastalar ultrasonografik olarak periferde dizilim gösteren PCOS grubu (PCOP) ve ultrasonografik olarak multifoliküler dizilim gösteren PCOS grubu (MF) olmak üzere iki grup halinde incelendi. PCOP grubunda 226, MF grupta 47 olgu olmak üzere 273 olgu çalışmaya dahil edildi. Siklusun 3. günü serum FSH, LH ve Estradiol düzeyleri ve siklusun 21. günü serum progesteron düzeyleri çalışıldı. Siklus gününden bağımsız; AMH, PRL, Total Testosteron, Serbest Testosteron,17-OH-PRG, Androstenedion, HbA1c ve TSH, PRL ve açlık kan şekeri çalışıldı. Yaş, AFC, BMI, over volümleri ve mFG skorları kayıt edildi. İstatiksel analizler IBM SPSS 23.0 programı kullanılarak gerçekleştirildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen iki grubun AMH düzeyleri kıyaslandığında aralarında anlamlı fark tespit edildi (p=0.06). Her iki grubun yaş, total testosteron, serbest testosteron, DHEAS ve 17-OH-PRG, 21.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study; to evaluate the distribution of follicles in the ovaries of women with polycystic ovary syndrome ultrasonographically and to detect the different granulosa cell physiology of ovaries with peripheral follicular configuraiton and multifollicular configuraiton by means of AMH. METHOD: It is a prospective cross-sectional study. The cases were selected among the patients who applied to the general gynecology and PCOS outpatient clinics of Bursa Uludağ University, Department of Obstetrics and Gynecology between February 2019 and October 2020. The patients were divided into two groups: the PCOS group (PCOP) with a peripheral configuration ultrasonographically and the PCOS group (MF) with a multifollicular configuration ultrasonographically. A total of 273 cases were included in the study, 226 cases in the PCOP group and 47 cases in the MF group. Serum FSH, LH and Estradiol levels were studied on the 3rd day of the cycle and serum progesterone levels were studied on the 21st day of the cycle. Independent of the cycle day; AMH, PRL, Total Testosterone, Free Testosterone, 17-OH-PRG, Androstenedione, HbA1c and TSH, PRL and fasting blood glucose were studied. Age, AFC, BMI, ovarian volumes and mFG scores were recorded. Statistical analyzes were performed using the IBM SPSS 23.0 program. RESULT(S): When the AMH levels of the two groups included in the study were compared, a significant difference was found between them (p=0.06).