The evaluation of potential markers properties of some antioxidant enzymes and metabolites in patients with polycystic ovary syndrome
Polikistik over sendromlu hastalarda bazı antioksidan enzim ve metabolitlerin potansiyel marker özelliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 815677
  2. Yazar: ALI HAMEED MAHMOOD AL-QAYSI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınların yaklaşık %20'sini etkileyen ve hiperandrojenizm ve oligoanovulasyonun sorumlu olduğu obezite, adet ve doğurganlık bozuklukları, hirsutizm ve insülin direnci gibi geniş bir semptom yelpazesi sunan kronik bir endokrinolojik durumdur. . Glutatyon (GSH), serum gama-glutamil transferaz (GGT), gama-glutamilsistein sentetaz (ꝩ-GCS) ve aminopeptidazların tümü ökaryotik oksidan/antioksidan sistemlerde rol oynar. Bu çalışmada glutatyon ve ilgili enzimlerin PKOS hastalığında önemli bir antioksidan/oksidan belirteç olabileceğini göstermeyi amaçladık. Çalışmamızda Jinekolojide takip edilen ve takip edilen hastalardan; Çalışmaya 2003 Rotterdam tanı kriterlerine göre PKOS tanısı almış 18 yaş üstü 40 hasta ve herhangi bir metabolik hastalığı olmayan 40 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Rotterdam tanı kriterleri; oligo-anovulasyon, klinik ve/veya biyokimyasal hiperandrojenizm ve ultrasonografik olarak polikistik over görünümü. Üç kriterden en az 2'sine sahip olan kişiler PKOS olarak kabul edildi. Hasta ve kontrollerin serum örneklerinde GSH, GGT, ꝩ-GCS ve aminopeptidaz düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Çalışmamızda PKOS hastalarında glutatyon metabolizmasında önemli olan enzimlerin düzeyleri incelenmiştir. Bu enzimlerin PKOS hastalarında kontrol gruplarına göre anlamlı olarak farklı bulunması glutatyon metabolizmasının bu hastalıkta önemli rol oynadığını göstermektedir. Korelasyon analizleri incelendiğinde, parametrelerin korelasyonu, enzimler ve glutatyonun hastalıkta birlikte rol oynadığını göstermektedir. Analiz sonuçlarına göre; GGT, PKOS ile kontrol arasında anlamsız bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a chronic endocrinological condition that affects about 20% of women of reproductive age and presents a wide spectrum of symptoms such as obesity, menstrual and fertility disorders, hirsutism and insulin resistance for which hyperandrogenism and oligo-anovulation are responsible. Glutathione (GSH), serum gamma-glutamyl transferase (GGT), gamma-glutamylcysteine synthetase (ꝩ-GCS), and aminopeptidases all play a part in eukaryotic oxidant/antioxidant systems. In this study, we aimed to show that glutathione and related enzymes can be an important antioxidant/oxidant indicator in PCOS disease. In our study, among the patients followed and being followed in Gynecology; Forty patients over 18 years of age, diagnosed with PCOS according to 2003 Rotterdam diagnostic criteria, and 40 healthy volunteers without any metabolic disease were included. Rotterdam diagnostic criteria; oligo-anovulation, clinical and/or biochemical hyperandrogenism and ultrasonographically polycystic ovary appearance. People who had at least 2 of the three criteria were considered PCOS. The GSH, GGT, ꝩ-GCS and aminopeptidase levels were measured by the ELISA method in serum samples of patients and controls. In our study, the levels of important enzymes in glutathione metabolism were examined in PCOS patients. These enzymes were found to be significantly different in PCOS patients compared to control groups, indicating that glutathione metabolism plays an important role in this disease. When correlation analyses are analyzed, the correlation of the parameters shows that enzymes and glutathione play a role together in the disease. According to the analysis results; GGT was found to be insignificant between PCOS and control (p>0.05).