Polikistik over sendromlu kadınlarda cerrahi olmayan periodontal tedavinin ıl-6, ıl-10 ve anxa-1 seviyeleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of non-surgical periodontal treatment on il-6, il-10 and anxa-1 levels in women with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 806271
  2. Yazar: CANSU CAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE GÜNPINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) tüm dünyada kadınların %4-21'ini etkileyen; hiperandrojenizm, polikistik overler ve ovulatuvar disfonksiyon ile karakterize olan endokrin bozukluklardan biridir. PKOS'un periodontal hastalık ile birlikte lokal ve sistemik proenflamatuvar belirteçler üzerinde etkisi olduğu gösterilmekle beraber aralarındaki ilişki belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmanın amacı PKOS ve gingival enflamasyona sahip bireylerin periodontal tedaviye verdiği klinik ve biyokimyasal yanıtı sistemik sağlıklı bireylerle karşılaştırmak ve annexin-1 (ANXA1) biyobelirtecinin gingival enflamasyondaki rolünü araştırmaktır. Çalışmamız 40 PKOS teşhisi konmuş ve 40 sistemik sağlıklı toplam 80 gönüllü ile yürütüldü. Tüm bireyler periodontal muayeneleri yapıldıktan sonra dört gruba ayrıldı. a) PKOSPS (polikistik over sendromu tanısı alan sağlıklı periodonsiyuma sahip bireyler, n=20); b) PKOSG (polikistik over sendromu ve gingivitis tanısı alan bireyler, n=20); c) SG (sistemik olarak sağlıklı ve gingivitis tanısı alan bireyler n=20); d) SPS (sistemik olarak sağlıklı ve sağlıklı periodonsiyuma sahip bireyler, n=20). Çalışmaya dahil edilen tüm gönüllülerin jinekolojik ve ultrasonografik muayenesi yapılıp antropometrik ölçümleri kaydedildikten sonra hormonal tahlilleri alındı. Periodontal durumun değerlendirilmesi amacıyla çalışma başlangıcında ve gingivitis gruplarında cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası 6. haftada klinik periodontal ölçümler alındı. İnterlökin-6 (IL-6), IL-10 ve ANXA1 seviyelerini değerlendirmek amacıyla çalışma başlangıcında ve gingivitis gruplarında cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası 6. haftada diş eti oluğu sıvısı (DOS) ve tükürük örnekleri alındı. Tüm örneklerin biyokimyasal analizi enzim bağlı immunosorbent analiz (ELISA) yöntemi ile yapıldı. İstatistiksel analizler sonucunda, PKOS gruplarında sistemik sağlıklı gruplara göre modifiye Ferriman-Gallwey indeksi, LH/FSH oranı, DHEAS, AS değerlerinin daha yüksek (p0.05) saptandı.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is an endocrine disorder characterized by hyperandrogenism, polycystic ovaries, and ovulatory dysfunction, affecting 4-21 % of women worldwide. It has been shown that PCOS has an impact on both local and systemic proinflammatory markers, along with periodontal disease, but the relationship between them remains unclear. The aim of this study is to compare the clinical and biochemical response to periodontal treatment between individuals with PCOS and gingival inflammation and those with systemic health, as well as to investigate the role of annexin-1 (ANXA1) biomarker in gingival inflammation. A total of 80 participants were included, 40 individuals diagnosed with PCOS and 40 systemically healthy volunteers. Following periodontal examinations of all individuals, they were divided into four groups: a) PCOSPS (diagnosed with PCOS and healthy periodontium, n=20), b) PKOSG (diagnosed with PCOS and gingivitis, n=20), c) SG (systemically healthy individuals with gingivitis, n=20), and d) SPS (systemically healthy individuals with healthy periodontium, n=20). After gynecological and ultrasonographic examinations, as well as recording anthropometric measurements of all participants, hormonal tests were analysed. For the evaluation of periodontal status, clinical periodontal measurements were taken at the beginning of the study and at the 6th week after non-surgical periodontal treatment (NSPT) in the gingivitis groups. Gingival crevicular fluid (GCF) and saliva samples were collected at the beginning of the study and repeated at the 6th week after NSPT to assess the levels of interleukin-6 (IL-6), IL-10, and ANXA1. Biochemical analysis of all samples was performed using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. Statistical analysis revealed that in the PCOS groups, the modified Ferriman-Gallwey index, LH/FSH ratio, DHEAS, and AS values were higher (p0.05).