Deri sanayi atıksularından krom(vı) ve sülfatın farklı aktif karbon adsorpsiyonlarıyla giderimi
Removal of chromium(vi) and sulphate from leather industry wastewaters with different activated carbon adsorptions
- Tez No: 685620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Deri sanayiden kaynaklanan atıksuların karakterizasyonu karmaşık bir yapıya sahip olup, yüksek miktarda organik ve inorganik madde içermektedir. Deri atıksularının arıtılmasına yönelik literatürde birçok arıtım metodu denenmiştir. Bu çalışmada ise adsorpsiyon yöntemi ile sülfat ve krom(VI) giderimi incelenmiştir. Adsorban olarak iki farklı türde aktif karbon kullanılarak, bu aktif karbonların giderim verimleri karşılaştırılmıştır. Adsorbanlar, farkı dozlarda, farklı sürelerde ve farklı pH' larda atıksulara ilave edilmiş ve bu değişkenlerinde adsorpsiyon üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda giderimin her iki adsorbanda yüksek olduğu pH=4' te, adsorban olarak granül aktif karbon ile yapılan adsorpsiyon sonucunda elde edilen giderim veriminin, hindistan cevizi aktif karbonuna göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sülfat gideriminde 60 dk karıştırma sonrasında en yüksek adsorpsiyon verimine ulaşıldığından dönüm noktası 60 dk, krom(VI) gideriminde ise 120 dk karıştırma sonrasında en yüksek adsorpsiyon verimine ulaşıldığından dönüm noktası 120 dk olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The characterization of wastewater originating from the leather industry has a complex structure and contains high amounts of organic and inorganic substances. Many treatment methods have been tried in the literature for the treatment of leather wastewater. In this study, sulphate and chromium (VI) removal was investigated by adsorption method. The removal efficiencies of these activated carbons were compared by using two different types of activated carbon as adsorbent. Adsorbents were added to wastewater in different doses, at different times and at different pH, and their effect on the adsorption was investigated in these variables. As a result of the study, it was determined that the removal efficiency obtained as a result of the adsorption with granular activated carbon as the adsorbent was higher than the coconut activated carbon at pH=4, where removal was high in both adsorbents. Since the highest adsorption efficiency was achieved after 60 minutes of mixing in sulphate removal, the turning point was 60 minutes, and the turning point was determined as 120 minutes, since the highest adsorption efficiency was reached after 120 minutes of mixing in chromium (VI) removal.