Salime Servet Seyfi'nin Bir Hatıra-i Pejmürde adlı eserinin transkripsiyonu
Transcription of Salime Servet Seyfi's Bir Hatıra-i Pejmürde
  1. Tez No: 685619
  2. Yazar: BETÜL MÜMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER EMRE ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ailesi Bahriye kökenli olarak uzun yıllar Osmanlı Devleti'nde çeşitli memuriyetlerde bulunmuş olan Salime Servet Seyfi, 1868 ile 1944 yılları arasında yaşamış ve Milli Mücadele döneminde birçok eser vermiştir. Dönemin önemli kadın yazarlarından olan Halide Edip, Fatma Aliye, Nezihe Muhlis gibi isimlerle birlikte Müdaafa-i Milli'ye cemiyetinde aktif rol alarak, konferanslar vermiştir. Günümüzde adı pek bilinmeyen bu önemli şahsiyetin kitaplaşmış eserlerinden biri olan“Bir Hatıra-i Pejmürde”; H. 1326 M. 1908-1909 yılını anlattığı, kendisinin ve teyzesi Gülbin'in hatıralarından oluşmaktadır. 1912'de yayınlanan bu kitapta Salime Servet'in Gemlik'e getmesi, teyzesi Gülbin'in ona mektup ve bir günlük bırakması ve Gülbin'in yaşadığı hüzünlü hikâyeyi konu edinmektedir. Eserin son bölümleri ise Salime Servet'in teyzesine duyduğu özlemi konu edinir. Bu çalışmada Salime Servet'in unutulmaya yüz tutmuş adı gün yüzüne çıkarılacak ve hatıralarından bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Salime Servet Seyfi, whose family originated from the navy and served in various positions in the Ottoman Empire for many years, lived between 1868 and 1944 and produced many works during the War Of Independence. With Halide Edip, Fatma Aliye, Nezihe Muhlis, who were the important women writers of the period, took an active role in the Müdaafa-i Milliye and gave conferences. Bir Hatıra-i Pejmürde, the book which is the unknown person's one of the published books, includes her and her aunt's memories of H. 1326 M. 1908-1909. The book, which was published in 1912, is about Salime Servet's Gemlik travel, her aunt's letter and diary and Gülbin's bad life story. The last parts of the book is about Salime Servet's longing about her aunt. On this thesis, Salime Servet's name and memories, which are sunk in oblivion, will be mentioned.