Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun patogenezinde nöroinflamasyonun rolü ve EEG'deki epileptik aktivite ile ilişkisi
  1. Tez No: 685637
  2. Yazar: GÜLBERK TAHAOĞLU BARIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SALTIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) etiyolojisi ve patofizyolojisi hala tam olarak anlaşılamamıştır. İmmün sistem ve DEHB arasında bir ilişki olduğu bilinmekle birlikte bu ilişkinin özellikleri konusunda net bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışma, inflamasyonun hem DEHB patogenezinde ki hem de DEHB ve epilepsi birlikteliğindeki rolünü araştırmak amacı ile planlanmıştır. Çalışmamızda DEHB tanısı ile izlenen hastalarda etiyolojiye yönelik nöroinflamasyonun rolünün araştırılması, epilepsi ile birlikteliğinin incelenmesi ve böylece tedavi konusunda yeni bir bakış açısı oluşturulması amaçlandı. Gereç ve yöntem: DEHB tanısı almış, ilaç tedavisi başlanmamış ya da daha önce tanı almış olmasına rağmen son 6 aydır DEHB tanısına yönelik tıbbi tedavi almamış ilave bir nörogelişimsel bozukluk ya da psikiyatrik rahatsızlığı olmayan 6-18 yaş arasında 69 çocuktan alınan serum örnekleri eşlik eden epilepsi tanısı varlığına göre gruplandırılarak birbirleriyle ve 26 sağlıklı çocuktan oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Nöroinflamasyonu göstermek amacıyla çalışılacak serum inflamatuar belirteçler; IL-2, IL-10, IL-1beta, IL-6, TGF-beta, TNF-alfa, HMGB1, TLR4, ve SRAGE olarak belirlenmiştir. Ayrıca tüm katılımcılara uyku ve uyanıklık EEG çekimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The etiology and pathophysiology of Attention Deficy/Hyperactivity Disorder (ADHD) is still not fully understood. Although it is known that there is a relationship between the immune system and ADHD, there is no clear information about the characteristics of this relationship. The aim of this study is to investigate the role of inflammation in the pathogenesis of ADHD and in the co-occurence of ADHD and epilepsy. In our study, we investigated the role of neuroinflammation in the etiology of ADHD and also we examined the association of ADHD with epilepsy. Material and Method: 69 ADHD patients (6-18 years) and 26 healthy age- and sex-matched children were included. Patients with ADHD who are drug-naive or who had not received medical treatment in the last 6 months were selected. Furthermore, patients with concomitant neuro-developmental disorders or psychiatric disorders were excluded. We compared the levels of serum inflamatory markers of selected patients and grouped them according to the presence of concomitant epilepsy then compared with the control group. IL-2, IL-10, IL-1beta, IL-6, TGF-beta, TNF-alpha, HMGB1, TLR4 and SRAGE were the serum inflamatory markers studied to show the neuroinflammation. In addition, EEG was recorded for all participants.