Suriye İç Savaşı'nın Türkiye'nin sınır güvenliğine etkileri
The effects of the Syrian Ciwil War on Turkey's border security
- Tez No: 685638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
2010 yılında Tunus'da başlayıp Mısır, Libya ve Yemen'de devam eden Arap Baharı ayaklanmaları Suriye'yi de etkilemiştir. Sokak gösterilerinin başladığı ilk günden beri reformlar konusunda halkın isteklerine karşı duyarsız kalan Esad rejiminin bu gösterileri şiddet yolu ile bastırmaya çalışması ülkede bir iç savaşın başlamasına neden olmuştur. Suriye`de başlayan iç savaşın Türkiye üzerine en önemli etkisi ise, Suriye'deki otorite boşluğundan faydalanan devlet dışı silahlı aktörlerin ortaya çıkması olmuştur. Suriye'deki otorite boşluğundan yararlanan PYD/YPG ve IŞİD gibi silahlı aktörler bölgede kısa bir sürede geniş bir hareket alanı bulmuştur. PKK'nın Suriye kolu olan PYD/YPG, ülke içerisinde olayların tırmanmaya başlaması ile Suriye'nin kuzeyinde kontrolü sağlayarak bölgede idari ve askeri yapılanma içerisine girmiştir. PYD/YPG ve IŞİD gibi terör unsurları bölgede baskı ve şiddet ortamı yaratarak yöre halkını evlerini terk etmeye zorlamış ve binlerce Suriyeli sivil Türkiye sınırına göç etmek zorunda kalmıştır. Ayrıca bu terör unsurlarının Türkiye'nin güney sınırlarının büyük bir bölümü kontrol etmesi, Türkiye açısından tehdit olarak görülmüştür. Bu çalışmada Suriye'nin kuzeyinde PYD/YPG ve IŞİD gibi terör yapılanmasının Türkiye'nin sınır güvenliğini nasıl etkilediği, Türkiye'nin bu konuda almış olduğu önlemler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Starting in Tunisia in 2010, the Arab Spring uprisings spread across the Arabic world and affected Syria as well as Egypt, Libya, and Yemen. The Assad regime was insensitive to the demands of the people seeking reforms and attempted to suppress the street demonstrations by violence, causing a civil war in the country. The major impact of the civil war in Syria on Turkey was the emergence of such non-state armed actors as PYD / YPG and ISIS, benefiting from the power vacuum in Syria. They found plenty of freedom for illegal activities in the region in a short time. The escalating tensions and conflicts in the country led to the administrative and military structuring of the PYD / YPG, the Syrian branch of the PKK, in the north of Syria. The atmosphere of pressure and violence caused by PYD / YPG and ISIS in the region forced local people to leave their homes and thousands of Syrian civilians had to migrate to Turkey. The existence of these terrorist elements along Turkey's southern borders was also a threat to Turkey. This study investigated the impact of terrorist organizations such as PYD / YPG and ISIS in the north of Syria on Turkey's border security management and the measures taken by Turkey against this threat.