Gence (Azerbaycan) ili atmosferinde bulunan allerjik polenlerin incelenmesi
Investigation on allergenic pollen grains in the ganja (Azerbai̇jan)
- Tez No: 685660
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN ÇELENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gence (Azerbaycan) ili atmosferinde 1 Temmuz 2017-1 Temmuz 2018 tarihleri arasındaki bir yıllık sürede Durham aracı kullanılarak gravimetrik yöntem ile gerçekleştirilen çalışmada polen miktarları ve çeşitliliği araştırılmıştır. Çalışma sonucunda 32 taksona ait 38 628 ve 63 bilinmeyen olmak üzere toplam 38 691 polen/cm2 tespit edilmiştir. Bunlardan 19 taksonun odunsu (%93,19), 13 taksonun otsu bitkilere (%6,65) ait olduğu tespit edilmiştir. Gence atmosferinde dominant olarak görülen, polen spektrumunda %1 ve üzeri orana sahip olan taksonlar sırasıyla Cupressaceae / Taxaceae (%51,75), Platanus sp.(%26,91), Pinus sp. (%9,92), Poaceae (%3,08), Chenopodiaceae / Amaranthaceae (%2,30) olarak belirlenmiştir. Gence ilinde en yüksek polen konsantrasyonu Mart ayında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The airborne pollen amounts and variations in the atmosphere of Ganja (Azerbaijan) were determined by gravimetric method with a Durham sampler between 1 July 2017 - 1 July 2018. As a result of this study, a total of 38 628 polen/cm2 (38 691 identified and unidentified 63) determined to belong to 32 taxa. Of these, 19 taxa recorded as belonging to arboreal plants (93,19%) and 13 of them recorded as belonging to non-arboreal plants (6,65%). Dominated pollen grains (more than 1%) in the yearly pollen spectrum of Ganja atmosphere were identified as Cupressaceae / Taxaceae (51,75%), Platanus sp. (26,91 %), Pinus sp. (9,92%), Poaceae (3,08%), Chenopodiaceae / Amaranthaceae (2,30%). Highest pollen concentration was detected in March in the atmosphere of Ganja.