Azerbaycan halkının bütçe hakkı algısı: Gence ili özelinde bir araştırma
Perception of power of the purse of people at Azerbaijan: A research on the Gence province
- Tez No: 678478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Demokratik ulusların en temel göstergelerinden biri bütçe hakkıdır. Bütçe hakkının doğru şekilde algılanmaması ve yahut benimsenmemesi ise kamusal hizmetlerde etkinsizlik, kaynak tahsisinde yolsuzluk gibi negatif olaylara sebebiyet verebilir. Bu yüzden Gence ilinde yaşayan genç bireylerin bütçe hakkı algılarının hangi düzeyde olduğunu ölçmek amaçlanmıştır. Araştırma anket tekniği kullanılarak Azerbaycan'ın Gence ilinde uygulanmıştır. Çalışmada bütçe hakkı algısıyla ilgili üç ifade bağımlı değişken olarak alınarak, demografik değişkenler üzerinden varyans analizine tabi tutulmuştur. Araştırmada üç ifade, 6 demografik değişken açısından incelenmiş ve hipotezler de bu bağlamda oluşturulmuştur. Her üç ifade için toplam 6 hipotez tanımlanmıştır. Hipotezlerin test edilmesi için t testi ve ANOVA analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most basic indicators of democratic nations is the power of the purse. Failure to perceive or adopt the power of the purse may lead to negative events such as ineffectiveness in public services, leakage in resource allocation and expenditure, and corruption. Therefore, in this study, it is aimed to measure the level of perception of the power of the purse of individuals who are educated at the university level. The research was applied in a university in Gence, Azerbaijan, using the survey technique. In the study, three statements about the perception of budget right were taken as dependent variables and subjected to analysis of variance on demographic variables. In the study, three statements were examined in terms of 6 demographic variables and hypotheses were formed in this context. A total of 6 hypotheses were defined for all three statements. T test and ANOVA analysis were used to test the hypotheses.