Vergi uyumundа kаygаn zemin yаklаşımı: Azerbаyсаn örneği
The slippery slоpe frаmewоrk in tаx соmpliаnсe: саse оf Azerbаijаn prоvinсe
  1. Tez No: 701601
  2. Yazar: HUSEYN GULIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL AKBELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma Azerbaycan'da Gence ili baz alınarak vergi mükelleflerinin, Güç Algısı, Güven Algısı, Dağıtım Adaleti Algısı, Ceza Adaleti Algısının Gönüllü Vergi Uyumu ve Zorunlu vergi uyumu üzerindeki etkisinin olup olmadığın araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 312 denekten elde edilen veriler dikkate alınmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenirlilikleri Cronbach Alfa Katsayısı yöntemi ile test edilmiştir. Ölçeklerin güvenirlilik ve geçerlilikleri belirlendikten sonra araştırma hipotezleri Korelasyon ve Çoklu Regresyon Analizleri ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda vergi mükelleflerinin vergi makamlarının gücünün hem de vergi makamlarına olan güvenin, devletin uyguladığı cezalar ve vergi makamlarının vergilere ilişkin uyguladığı dağıtım adaletinin vergi mükelleflerinin vergilere yönelik Gönüllü ve Zorunlu Vergi Algıları üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Аnаhtаr Sözсükler: Аzerbаyсаn, Kаygаn Zemin, Güç, Güven, Gönüllü Vergi Uyumu, Zorunlu Vergi Uyumu.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether the perception of power, the perception of trust, the perception of distributive justice, the perception of criminal justice has an effect on voluntary tax compliance and compulsory tax compliance of taxpayers based on the province of Ganja in Azerbaijan. Within the scope of the research, data obtained from 312 subjects were taken into account. The reliability of the scales used in the study was tested by Cronbach Alpha Coefficient method. After the reliability and validity of the scales were determined, the research hypotheses were tested by Correlation and Multiple Regression Analyses. As a result of research of the power of both the taxpayer confidence in the tax authorities tax authorities, penalties and taxes applied by the tax authorities of the state in relation to the distribution of taxpayers for the tax justice perceptions, it was determined that the tax had no effect on voluntary and mandatory. Keywоrds: Аzerbаijаn, Slippery Slоpe, Pоwer, Trust, Voluntary Tax Compliance, Mandatory Tax Compliance.