Uşak ili ekolojik koşullarında bazı yurtdışı kökenli keten hat ve çeşitlerinin verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some flax cultivars and lines from abroad in ecological conditions of Uşak province
- Tez No: 685670
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT OSMAN SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Uşak Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma ve uygulama tarlasında, 2019 yılında kurulmuş ve yürütülmüştür. Çalışmada, yurtdışı kökenli bazı keten (Linum usitatissimum L.) çeşit ve hatlarının Uşak ili ekolojik koşullarındaki verim ve bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülen araştırmada, bitki boyu (cm), teknik sap uzunluğu (cm), kapsül sayısı (adet/bitki), dal sayısı (adet/bitki), kapsüldeki tohum sayısı (adet/kapsül), bin tane ağırlığı (g) ve dekara tane verimi (kg/da) özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; keten genotiplerinin dekara tane verimleri 80,0-185,3 kg/da; bitki boyu 39,9-65,9 cm; teknik sap uzunluğu 28,6-46,7 cm, bin tane ağırlığı 5,2-6,1 g, kapsül sayısı 6,20-41,17 adet/bitki arasında belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre Uşak ilinde; Lırkskoppe, Fibra, Ötztaler, Plenny ve yerli çeşit Sarı-85 keten çeşitlerinin verim ve tarımsal özellikler bakımından en iyi sonuçları verdiği ve yetiştiricilikte bu çeşitlerin tercih edilmesinin uygun olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the research and application field of Faculty of Agriculture, Uşak University in 2019. In the study, it was determined the yield and some agronomical characteristics of some linen (Linum usitatissimum L.) varieties and lines in the ecological conditions of Uşak province. In the experiment conducted with randomize complete block design with three replicates, plant height (cm), technical stem length (cm), number of capsules (number/plant), number of branches (number/plant), number of seeds in a capsule (number/capsule), thousand seed weight (g) and yield per decare (kg/da) were measured. Seed yield per decare 80,0-185,3 kg/da; plant height values 39,9-65.9 cm; technical stem length 28,6-46.7 cm, thousand seed weight 5,2-6.1 g, the number of capsules 6,20-41.17 per plant were obtained. According to these results; Lırkskoppe, Fibra, Ötztaler, Plenny and local varieties Sarı-85 were determined as the cultivars with the best results in terms of yield and some agricultural characteristics in Uşak province. These cultivars could be preferring in cultivation of flax in ecological conditions of Uşak province.