Hümik asit ve azotlu gübre uygulamalarının lavanta (Lavandula angustifolia Mill.) bitkisinin bazı verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effects of humic acid and nitrogen fertilizer applications on sone yield and quality properties of lavender (Lavandula angustifolia Mill.)
  1. Tez No: 685669
  2. Yazar: SABRİ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT OSMAN SARIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, humik asidin ve farklı azotlu gübre uygulamalarının lavantanın (L. angustifolia Mill.) bazı bitkisel ve tarımsal özellikler üzerine olan etkisini tespit etmek üzere yapılmıştır. Deneme, Uşak Üniversitesi Ziraat Fakültesi, araştırma ve uygulama alanında, 2019-2020 yıllarında yürütülmüştür. Denemede humik asit uygulanmış (10 kg/da) ve uygulanmamış (0 kg/da) iki ayrı parsellere, 3 farklı dozda azotlu (0kg/da, 3 kg/da, 6 kg/da) gübre uygulamaları yapılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulup yürütülmüştür. Denemede; bitki boyu (cm), taze herba verimi (kg/da), drog herba verimi (kg/da), drog çiçek verimi (kg/da), uçucu yağ oranı (%), uçucu yağ verimi (l/da) çiçek başağı sayısı (adet/parsel) ve çiçek başağı uzunluğu (cm), gibi karakterlerde ölçümler yapılmıştır. Denemede 1. yıl; humik asit uygulanan parsellerde drog çiçek verimi 34,34 kg/da iken, humik asit uygulanmayan parsellerde 27,44 kg/da olarak tespit edilmiştir. 2. yılda ise bu değerler sırasıyla 310,10 kg/da ile 142,56 kg/da olarak belirlenmiştir. Uçucu yağ verimleri ise humik asit uygulanan parsellerde ilk yılda 2,77 l/da iken, 2. yılda 12,30 l/da olarak tespit edilmiştir. Oysa bu değerler humik asit uygulanmayan parsellerde 1.ve 2. yılda sırasıyla 2,14 ile 5.51 l/da olarak bulunmuştur. Humik asit uygulamasının lavanta bitkisinin gelişmesinde olumlu katkısının olduğu ve yapılacak olan azotlu gübreleme miktarının 3-6 kg/da arasında verilmesinin uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of Humic acid and nitrogen fertilizer applications on some yield and quality properties of lavender (L. angustifolia Mill.). The study was established and conducted in the Research and Application Areas of the Agriculture Faculty, Uşak University in 2019-2020. Humic acid was applied (10 kg/da) and not applied (0 kg/da). Two separate plots were fertilized with 3 different doses of nitrogen (0 kg/ha, 3 kg/da, 6 kg/da). The study was established split-plot randomized complete block design with two factors and three replications. Humic acid applications in the main plots and nitrogen doses in the sub plots. In the trial; plant height (cm), fresh herbage yield (kg/da), drug herbage yield (kg/da), drug flower yield (kg/da), essential oil ratio (%), essential oil yield (l/da) the number of flower heads (numbers/parcel) and the length of the flower ear (cm) were measured. According to the results obtained; 1st year in trial; while the drug flower yield was 343,40 kg/da in the plots treated with humic acid, it was 274.4 kg/ha in the plots without humic acid. In the 2nd year, these values were determined as 310,10 kg/da and 142,56 kg/da, respectively. Essential oil yield was 2,77 l/da in the first year in the plots where humic acid was applied, while it was 12,3 l/da in the second year. However, these values were 2,14 and 5,51 l/da in the 1st and 2nd years, respectively, in the plots where humic acid was not applied. As a result, it has been determined that humic acid application has a positive contribution to the development of lavender plants and the application amount of nitrogenous fertilization is suitable among 3-6 kg/da