Türkiye'de yerel yönetimlerde kadının siyasete katılımı: Toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında 31 Mart 2019 yerel seçimleri örneği
Participation of women in the politics in local governments in Turkey: an example of 31 March 2019 local elections in the context of gender equality
- Tez No: 685731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'de ve dünyada kadınların siyasete katılımlarının erkeklere göre az olması, güncel tartışma konularından birisidir. Kadınların siyasette yeterince temsil edilmemesi, bu durumun temel nedenidir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yerel yönetimlerde kadınların siyasete katılımını toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında araştırmaktır. Çalışmada online ortamda kadın belediye başkanları ile görüşmeler yapılmış ve derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre ataerkil toplum yapısı ve kadınları toplumda belirli rollerle sınırlı gören bakış açısı, kadınların yerel yönetimlerde siyasete katılımının önünde engeldir. Türkiye'de kadınların siyasete katılımı konusunda geçmiş dönemlere oranla artış olsa da erkekler ile arada büyük bir farkın olması bir eksikliktir. Kadınlara eşit fırsatlar tanınmaması, kadınların siyasete katılımını sınırlandıran bir faktör olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan kadın belediye başkanları, kadınların kendilerine hak verilmesi beklemesi yerine kendilerinin hak talep etmesi yönünde önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The low participation of women in politics compared to men in Turkey and in the world is one of the current debate issues. Underrepresentation of women in politics is the main reason for this situation. The aim of this study is to investigate women's participation in politics in local governments in Turkey in the context of gender equality. In the study, interviews were made with the female mayor in an online environment and the interview method was used. According to the results, the patriarchal social structure and the perspective that sees women limited to certain roles in society are obstacles to women's participation in politics in local governments. Although compared to previous periods, there is a big difference with men in terms of participation in politics in Turkey, which is a shortcoming. The curriculum of the verb discipline for women will come together and contribute to politics by contributing to politics. The female mayors participating in the research are in their applications to claim their rights.