Yerel yönetimlerde kadının siyasal hayata katılımı: 2014-2019 seçimleri Bilecik ili örneği
Participation of women in political life in local goverment: 2014-2019 elections Bilecik province example
  1. Tez No: 879215
  2. Yazar: YAĞMUR BİŞGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tarihte bütün toplumlarda cinsiyet farklılıklarına dayalı eşitsizlikler olmuştur. Bu farklılıkların toplumu bu kadar etkilemesinin arka planında ise siyaset bulunmaktadır. Siyasette var olma mücadelesi veren kadınlar, hayatın her alanında çeşitli varoluş mücadelesi vererek kadın-erkek eşitliğini sağlamaya çalışmaktadır. Toplumların gelişmesiyle, belirli gelişmeler yaşansa da kadının yeri, ekonomik, sosyal ve siyasal alanda her zaman erkeklerin bir adım gerisinde kalmıştır. Bu çalışmada ilk olarak; siyaset ve yerel siyaset, siyasal katılım ve temsil kavramları, siyasal katılımı etkileyen faktörler üzerinde durmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde; yerel yönetim kavramına yer verilmiş, Türkiye'de yerel yönetim birimleri sıralanarak açıklanmıştır. Tarihsel süreç içerisinde Türkiye'de yerel yönetimlerde kadının siyasal hayata katılımına yer verilmiş, kadınların siyasal hayata katılımını engelleyen unsurlar açıklanmıştır. Çalışmanın temeli olan Bilecik ilinde yerel yönetimlerde kadınların siyasal hayata katılımı ve temsili ise üçüncü bölümde yer almıştır. Bilecik ilinde 2014 ve 2019 yıllarındaki seçim sonuçları kadın-erkek eşitliği kapsamında değerlendirilerek incelenmiş ve araştırmaya eklenmiştir. Bu çalışmada Hermeneutik ( yorumsamacı ) bir yöntem izlenmiştir. Araştırma hâlihazırda var olan akademik bilgileri takip etme, erişme, okuma ve yorumlama üzerine ilerlemiştir. Bilimsel belgeler, akademik kitaplar, yazılar, tezler analiz edilerek, literatür taraması yöntemi kullanılmış ve buna ek olarak Bilecik ili mahalli idarelerinin seçim sonuçlarına YSK(Yüksek Seçim Kurulu) üzerinden erişilmiştir. İlgili mahalli idare birimlerinin içindeki üye niteliklerini (cinsiyet dağılımı) gösteren resmi web sayfalarından veriler eklenmiştir ve tüm bu veriler yeni bir bakış açısı ile değerlendirmek istenmiştir. Bu araştırmada; değişen ve gelişen dünyada ikinci planda kalınması istenen kadınların siyasal hayatta olmaları için atılan adımları daha detaylı incelemek ve toplumsal cinsiyet, eşitlik, özgürlük, demokrasi kapsamında araştırmalar eklemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been inequalities based on gender differences in all societies throughout the history. Politics lies behind why these differences affect society at this level. Women who struggle to exist in politics try to ensure equality between men and women by struggling for existence in all areas of life. Even though certain developments have occurred with the development of societies, women's place has always been one step behind men in the economic, social and political areas. In this study, firstly, the focus is on politics and local politics, the concepts of political participation and representation, and the factors affecting political participation. In the second part of the study, the concept of local government is included and the local government units in Türkiye are explained by listing. Throughout the historical process, women's participation in political life in local governments in Türkiye is included, and the factors that prevent women's participation in political life are explained. Women's participation and representation in political life in local governments in Bilecik province, which is the basis of the study, is included in the third chapter. The election results of 2014 and 2019 in Bilecik were evaluated and examined within the scope of equality between men and women and added to the research. A hermeneutic method was followed in this study. The research progressed on following, accsessing, reading and interpreting existing academic information. Scientific documents, academic books, articles, theses and analyses, literature scanning methods were used, and in addition, the election representation of the local administrations of Bilecik province was accessed through YSK (Yüksek Seçim Kurulu). Data from official web pages showing member qualifications (gender distribution) within local government units were added and all these data were intended to be evaluated from a new perspective. In this research, it is aimed to examine in more detail the steps taken to enable women, who are wanted to remain in the background in the changing and developing world, to be in political life and to add research within the scope of gender, equality, freedom and democracy.