Avrupa Birliği'nde göç yönetimi: Üyelik sürecinde Kuzey Makedonya
Migration policies of European Union: North Macedonia in this membership process
- Tez No: 685732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL PINAR EKREM GÜLBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bilindiği üzere Avrupa Birliği'nin genişlemesi açısından Batı Balkan (Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova ve Kuzey Makedonya) coğrafyası önem taşımakta olup üyelik sürecinin tamamlanmasını istediği bölgelerdendir. Bu coğrafyada yer alan Kuzey Makedonya 2004 yılında üyelik başvurusunda bulunmuş, 2005 yılında ise AB Konseyi tarafından adaylık statüsü garanti edilmiştir. Fakat ülkenin dış politika ve ekonomik sorunları, AB İlerleme raporlarına uyum sürecinde yaşanan problemler üyelik sürecini aksatmıştır. Lakin Yunanistan ile yaşadığı isim anlaşmazlığı sorunu Prespa Anlaşması ile çözülmüş, bu da ülkeni adaylık statüsüne daha da yakınlaştırmıştır. Kuzey Makedonya'nın Avrupa Birliği'ne girişte transit olarak kullanılması Birliği güvenlik konusunda endişelendirmiş ve 2015 yılı Kuzey Makedonya'nın sınır kapılarını kapatmağa kadar gitmiştir. Bu çalışmada göçe ilişkin temel kavramlar açıklandıktan sonra AB'nin göç yönetim politikası bağlamında Batı Balkanlara genişleme süreci incelenmiş ve Kuzey Makedonya'nın üyelik sürecinde karşılaştığı sorunlara değinilmiştir. Tez, Kuzey Makedonya'nın transit göç yolu üzerinde olmasının AB üyelik sürecine etkisinin incelenmesi amacıyla yazılmıştır. Bu amaçla çalışmada göç konusuyla ilgili olan kitap, dergi, rapor, makale vb. kaynaklara ayrıntılı literatür taraması neticesinde ulaşılmıştır. Aynı zamanda tez konusunun daha derinden incelenmesi için Üsküp'te sivil toplum kuruluşlarından Legis'in genel sekreteri Jasmine Rejebi ile, University St.Kliment Ohridski Faculty of Security'ten Trpe Stojanovski ile mülakatlar yapılmıştır. Bütün bu araştırmalar ve okumalar tezin hipotezinin meydana getirilmesinde ve biçimlendirilmesinde büyük rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
As is known, the Western Balkan (Serbia, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, Kosovo, and North Macedonia) geography is important for the enlargement of the European Union and is one of the regions where the membership process needs to be completed. Located in this geography, North Macedonia submitted its membership application in 2004 and was granted candidate status by the European Council in 2005. Except that, the foreign policy and economic problems of the country, and the challenges encountered in the harmonization process with the EU progress reports delayed the membership process. Yet, a long-standing dispute over North Macedonia's name with Greece, which was a major obstacle in the accession process, was resolved with the Treaty of Prespa signed in 2019 and brought the country closer to the candidate status. The entry to the Union through North Macedonia as a transit country caused the EU qualms in terms of security. The exposure of North Macedonia to the refugee flow in 2015 increased the EU pressure on the country and led it to close the borders to the migrants. This study deals with the enlargement process to the Western Balkans within the context of the migration policy of the EU with the explanation of the basic concepts concerning migration and addresses the issues faced by North Macedonia in the membership process. The purpose of the thesis is to evaluate migration which turned to be an international problem from the perspective of North Macedonia's membership to the EU. To that end, the resources such as books, journals, reports, articles, etc. on the subject of migration were found as a result of a detailed literature review. At the same time, for a deeper analysis of the thesis, the interviews were held with Jasmin Rejebi, the general secretary of Legis, a non-governmental society in Skopje, with Trpe Stojanovski from the Faculty of Security of St.Kliment Ohridski University. All iv of these researches and readings played an important role in the formation and shaping of the hypothesis of the thesis.