Analysis of water quality characteristics at a water purification facility
Su arıtma tesisindeki su kalitesi özelliklerinin analizi
  1. Tez No: 685745
  2. Yazar: HAMMAM HAZEM ADEEB AL-HASSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ETHEM ÇANAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Su arıtma işlemi; organik, inorganik maddeler, kimyasal ve diğer biyolojik kirleticiler gibi istenmeyen unsurları sudan uzaklaştırma işlemidir. Bu proje, yerel içme suyu arıtma tesislerine yöneliktir. Analiz yaparken içme suyunu daha güvenli ve kaliteli hale getiren temel özelliklere odaklanılır. Kirli suyun sebep olduğu hastalıklar insanı büyük ölçüde etkiler ve (Miry) 'e göre kirli sular ölüme bile sebep olabilir. Güvenli su temini için gözlem çok önemlidir. Suyun kalitesini gözlemlemenin en iyi yolu su örneğinden veri toplama yöntemidir. Suyun özelliklerini anlamak için TDS, Nitrat ve bulanıklılık gibi değerler incelenir. Toplanan verilerden, I-MR Kontrol Grafiği kullanılarak ve 3 sigma yöntemi uygulanarak bir kalite kontrol sistemi oluşturulur. Bireysel Gözlem Değerleri ve Hareketli Aralık (I-MR) Grafiği, süreci izlemek için sınırlar kullanır (Amin & Ethridge), değerler kontrol sınırlarını aşmamalıdır. Tesisten elde edilen veriler incelenir ve uluslararası standartları karşılayıp karşılamadığına karar verilir.
Özet (Çeviri)
Water purification process that removes the unwanted elements from the water such as organic, inorganic materials, chemical and other biological contaminants. The project is aimed towards local drinking water purification facilities, in the analysis we focused on the main characteristics that make drinking water more safe and higher in quality. The diseases come from contaminated water greatly effects the human being and according to (Miry) the contaminated water could cause to death. Monitoring is very important to provide safe water. Gathering data from water sample is the most relevant way to monitor the water quality. The data used to analyze the water characteristics such as TDS, 〖NO〗_3 and the turbidity. The collected data used to establish quality control system using I-MR Chart and applying three-sigma method. Individual Moving Range (I-MR) Chart use limits to monitor the process (Amin & Ethridge), the values should not exceed the control limits. Data obtained from the facility subjected to study and see if it met the international standards.